Aktywność cudzoziemców na polskim rynku mieszkaniowym

Dodane dnia 19 kwi 2025 w kategorii Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Cudzoziemcy coraz chętniej inwestują w polskie nieruchomości, szczególnie w dużych miastach. Ich aktywność na rynku wzrosła, głównie dzięki atrakcyjnej sytuacji gospodarczej, stabilności rynku i rosnącym wynagrodzeniom, a także z powodu konfliktu na Ukrainie.

W zeszłym roku cudzoziemcy kupili w Polsce ponad 17 tys. mieszkań, czyli o około 20 proc. więcej, niż w poprzednich latach. Są zainteresowani lokalami głównie w największych miastach. Najaktywniejsi na rynku są Ukraińcy i Białorusini. Spada liczba transakcji realizowanych przez Niemców.

Cudzoziemcy decydują się na zakup nieruchomości w Polsce z różnych powodów. Przyciąga ich dobra i stabilna sytuacja gospodarcza. W przypadku zakupów w celach inwestycyjnych ogromne znaczenie mają regularne wzrosty wartości nieruchomości i niewystarczająca podaż mieszkań, która niemal stanowi gwarancję pozyskania klientów na najem.

Dobre miejsce od osiedlenia się

Spora grupa obcokrajowców kupuje również nieruchomości w celu zaspokojenia swoich własnych potrzeb mieszkaniowych. Postanawiają oni osiedlić się w Polsce na stałe (lub na dłuższy okres) ze względu na niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia oraz niższe koszty życia w porównaniu do innych krajów europejskich.

Głównymi czynnikami powodującymi wzrost liczby transakcji jest konflikt zbrojny na Ukrainie i konieczność wyjazdu z kraju w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie.

Milion metrów kwadratowych

W 2024 roku w 17 330 transakcjach cudzoziemcy kupili mieszkania w Polsce o łącznej powierzchni przekraczającej 1 mln metrów kwadratowych. Średnia powierzchnia mieszkania to nieco ponad 58 metrów kwadratowych. W 2023 cudzoziemcy nabyli 14 346 mieszkań, a w 2022 roku 14 359.

Wcześniej realizowanych było znacznie mniej transakcji. W 2021 roku w ręce obcokrajowców trafiło 10 621 mieszkań, a w 2020 zaledwie 7 434 lokale.

Połowa zeszłorocznych umów kupna-sprzedaży została zawarta przez Ukraińców. To ponad 25 proc. więcej niż w 2023 roku. Drugie miejsce zajmują Białorusini, realizując około 3 tys. transakcji. To wynik po 60 proc. wyższy niż rok wcześniej. Znacznie spadła za to liczba mieszkań kupionych przez Niemców.

Transakcje głównie w dużych miastach

Zdanych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowanych przez HREIT wynika, że największą popularnością wśród cudzoziemców cieszą się nieruchomości w największych ośrodkach miejskich. Osoby fizyczne, jak i osoby prawne zza granicy w 2024 roku najczęściej wybierały stolicę. W Warszawie zrealizowanych zostało łącznie ponad 3,5 tys. transakcji. Na drugim miejscu w rankingu popularności były mieszkania w Krakowie z ponad 1,5 tys. umów, a na najniższym stopniu podium znalazł się Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska obcokrajowcy kupili łącznie prawie 1,5 tys. mieszkań.

Na kolejnych miejscach znajdują się Łódź, Poznań i Gdańsk. W miastach tych w ręce osób zza granicy trafiły klucze łącznie do niewiele ponad 1 tys. lokali. Około 150 mieszkań zostało sprzedanych w Szczecinie. W tym przypadku blisko połowa nieruchomości została kupiona przez osoby prawne zarejestrowane poza granicami Polski.

Zestawienie zamykają: Świnoujście (około 60 transakcji), Gdynia (50 transakcji) oraz Zakopane. W stolicy Tatr cudzoziemcy kupili zaledwie 4 lokale.

Dodaj komentarz