Hempcrete to inaczej beton konopny, będący naturalnym materiałem izolacyjnym. Powstaje przez mieszanie na mokro paździerzy konopnych ze spoiwem wapiennym.
Popularność zyskał w latach dziewięćdziesiątych. Natomiast konopie znane są ludzkości od tysięcy lat, są jedną z najstarszych upraw, które odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych. Surowiec ten był wykorzystywany wszechstronnie, np. w medycynie, ale odegrał również dużą rolę w budownictwie. Roślina ta nie jest wymagająca, rośnie w każdym klimacie i na różnej glebie, dodatkowo ją wzbogacając i rewitalizując. Rośnie bardzo szybko. Jednak okryta jest złą sławą, z uwagi na jedną z jej odmian – marihuanę, która w większości krajów, w tym w Polsce, jest uznawana za narkotyk, a jej uprawianie i sprzedawanie jest nielegalne. Z tego też powodu uprawa konopi objęta jest szczególnym nadzorem, a uzyskanie pozwolenia na wysiew jest długotrwałym i mocno sformalizowanym procesem.
Jak powstaje beton konopny?
Dwa składniki betonu miesza się mechanicznie lub ręcznie, już na miejscu budowy. Paździerz konopny jest odpadem powstającym podczas produkcji nasion i włókien. W budownictwie stosuje się różne mieszanki, różniące się proporcjami wapna i paździerza, albo z dodatkiem innych surowców, np. piasku. Każda z nich ma odmienne zastosowanie, a używa się ich między innymi do posadzek podłogowych, czy produkcji cegieł. Materiał ten ma wyjątkowe właściwości termiczne, a z uwagi na ekologiczne pochodzenie cieszy się coraz większym powodzeniem wśród zwolenników zrównoważonego budownictwa. Zastosowanie w betonie wapna pozwala na uzyskanie wysokich parametrów cieplnych. Jest to materiał oddychający, z powodzeniem może być stosowany do budowy ścian, jako izolacja podłóg, czy dachu. Dzięki temu również odprowadza wilgoć, co pozwala na utrzymanie jej na optymalnym poziomie wewnątrz budynków. Rozwiązanie to zapobiega więc kondensacji, która może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, które są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale i dla konstrukcji budynku. Beton konopny ma również doskonałe właściwości akustyczne.
Zalety betonu konopnego
Materiał ten doskonale współpracuje z innymi surowcami, co oznacza, że można go stosować zarówno przy budowie nowych domów, jak i podczas remontu tych już stojących. Hempcrete umieszcza się z reguły wewnątrz drewnianej ramy, w której pozostaje przez kilka tygodni, aż do wyschnięcia. Potem kładzie się na niego warstwę wykończeniową.
Koszt budowy przy użyciu hempcrete jest porównywalny do budową z materiałów tradycyjnych. Jednakże jako materiał lekki, a tym samym mający mniejsze wymagania co do fundamentów, może okazać się wyborem tańszym niż cegła, czy zwykły beton.
Budynki powstające w tej technologii są nieruchomościami ekologicznymi i energooszczędnymi. Wewnątrz nich panuje odpowiednia wilgotność, a warunki sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Ponadto stosowanie go na dużą skalę ma niekwestionowany wpływ na środowisko naturalne, ponieważ konopie mogą być uprawiane naprzemiennie ze zbożem, co działa korzystnie na glebę i redukuje ilość chwastów.
Najnowsze komentarze