Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Osiągnięty został bowiem ustawowy limit dopłat na ten rok. Wykorzystanych zostało 90 proc. środków uwzględnionych w ustawie budżetowej na dopłaty do kredytów.
Dokładnie w pierwszy dzień nowego roku, czyli 1 stycznia 2024 r. BGK na swojej stronie internetowej opublikował komunikat, że skończyły się środki na dopłaty do kredytów na najbliższe 12 miesięcy. W praktyce oznacza to, że nie można już starać się o dotowany kredyt.
Ledwo rok się zaczął i skończyły się dopłaty
W ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zostały przewidziane limity dopłat na 2023 i 2024 rok. Nie sprostały jednak zupełnie ogromnemu zainteresowaniu programem i wszyscy zainteresowani, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o kredyt, na razie muszą obejść się smakiem.
Twórcy programu zapowiadali, że środki na dopłaty zostaną zwiększone, ale nie stanowią już oni frakcji rządzącej. Obecny minister rozwoju i technologii Krzysztof Herman zapowiedział tylko, że kontynuacja programu jest planowana, ale na pewno nie w pierwotnej formie.
Zbyt mocno oddziaływała ona na popyt, co spowodowało skokowy wzrost cen nieruchomości. Minister zaznaczył, że zmienione zasady programu mają mieć także wpływ na stronę podażową, ale nie zdradził ani więcej szczegółów ani możliwej daty wznowienia dopłat.
Ponad 100 tys. wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%
Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich poinformowała w mediach społecznościowych, że na dzień 28 grudnia 2023 r. liczba złożonych wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc. wyniosła łącznie 101 888 sztuk. Natomiast banki od lipca 2023 r. zawarły 56 942 umów kredytowych.
Najwięcej aplikacji zostało złożonych w lipcu, sierpniu i we wrześniu, natomiast od 1 października odnotowano znaczący spadek. Prawdopodobnie wynika to z tego, że w pewnym momencie nie było już nieruchomości na sprzedaż, które spełniałyby warunki cenowe programu, a jednocześnie byłyby atrakcyjne pod względem lokalizacji, metrażu, rozkładu czy stanu technicznego.
W październiku banki udzieliły najwięcej kredytów hipotecznych w historii
Biuro Informacji Kredytowej rekordy odnotowało w październiku i listopadzie. Różnica jest taka, że BIK gromadzi dane o udzielonych kredytach hipotecznych. Warto przypomnieć, że od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków mija zazwyczaj kilka miesięcy, szczególnie przy tak ogromnym zainteresowaniu programem.
BIK poinformował, że w październiku banki udzieliły kredytów hipotecznych o największej łącznej kwocie w ujęciu miesięcznym w historii. Suma ta sięgnęła 9,725 mld zł. Listopad pod tym względem był tylko niewiele gorszy, bo w tym okresie banki przyznały środki o łącznej wartości przekraczającej 9,5 mld zł.
W statystykach widać, że przyczyną padających rekordów jest niewątpliwie Bezpieczny Kredyt 2 proc. bo zarówno w październiku, jak i w listopadzie kredyty z dopłatą stanowiły 59 proc. wszystkich zawartych umów.
Tagi: Bank Gospodarstwa Krajowego, Biuro Informacji Kredytowej, program Bezpieczny Kredyt
Najnowsze komentarze