Bon energetyczny dla najuboższych także w 2025 roku

Dodane dnia 13 lis 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Już wiadomo, że wsparcie w postaci bonów energetycznych dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach będzie obowiązywało również w 2025 roku. Jest to pewne, mimo że prace legislacyjne nad tym rozwiązaniem są dopiero w toku. Dzięki temu rodziny zagrożone ubóstwem energetycznym otrzymają pomoc z budżetu państwa. Najprawdopodobniej odbędzie się to na zasadach identycznych jak w 2024.

Ceny energii elektrycznej zamrożone dla wszystkich?

W dyskursie publicznym coraz częściej pojawia się pytanie dotyczące szerszego zakresu pomocy energetycznej. Czy mogą na nią liczyć również gospodarstwa domowe, które nie spełniają kryteriów dochodowych uprawniających do bonu? Pytanie to pozostaje na razie bez konkretnej odpowiedzi. W tej sprawie politycy ograniczają się do ogólnych deklaracji. Prócz tego w budżecie nie zabezpieczono do tej pory środków na szerszą pomoc. To ważne, ponieważ gdy państwo decyduje się na zamrożenie cen energii, musi jakoś zrekompensować straty, które przez to poniosą firmy energetyczne. Minister finansów zapewniał niedawno, że pieniądze na przynajmniej częściowe zatrzymanie podwyżek cen energii elektrycznej się znajdą. Można przeznaczyć na to 6 milionów złotych z zasobów finansowych naszego kraju.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, oraz w 2024. Choć nazwa może być myląca, dotyczy to również bonów energetycznych i regulacji cen energii w 2025 roku.

2025 ostatnim rokiem wsparcia?

Obecna sytuacja energetyczna pozwala na stopniowe odchodzenie od mechanizmów interwencyjnych. Oznacza to, że już niebawem sektor energetyczny może zacząć funkcjonować jak przed kryzysem. Specjaliści zaznaczają jednak, że warto przy tym brać pod uwagę potrzeby gospodarstw domowych najbardziej wrażliwych na wzrosty cen prądu. Działając w tym duchu, rząd proponuje kontynuację działań osłonowych w 2025 roku.

W przyszłym roku wprowadzone będą bardziej szczegółowe przepisy określające sposób rozliczania wsparcia publicznego dla odbiorców energii. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale też małych i średnich przedsiębiorstw.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zapowiedział wprowadzenie przepisów przedłużających obowiązywanie maksymalnej ceny za energię elektryczną. Stawka ta obowiązywać będzie w 2025 roku na poziomie 500 złotych za MWh. Jest to spora ulga dla gospodarstw domowych, bo bez tej pomocy płaciłyby one ok. 623 zł/MWh – tyle bowiem wynosi średnia cena energii elektrycznej w grupie taryfowej. Pomoc państwa ma objąć również sektor przedsiębiorstw i samorządy. Te ostatnie ponoszą spore koszty związane z utrzymaniem szkół urzędów czy obiektów pożytku publicznego. Przez cały 2025 rok będą one mogły rozliczać energię elektryczną dostarczaną na podstawie umów z poprzednich lat. Dotyczy to okresu do 2022, czyli momentu, gdy prąd osiągał najwyższe ceny.

Dodaj komentarz