Budynki przyjazne środowisku – jest ich coraz więcej

Dodane dnia 31 sie 2016 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

budownictwo ekologiczne

Andrei Shumskiy/bigstockphoto.com

Jak wynika z Raportu Colliers International przeprowadzonym w 2015 roku wzrasta liczba budynków, które posiadają tzw. zielone certyfikaty. (Wzrost odnotowano na poziomie 44 % w porównaniu z poprzednim okresem). Zielone certyfikaty przyznawane są obiektom budowlanym na podstawie wielokrotnej oceny przeprowadzanej w zgodzie z systemami: BREEAM (system brytyjski), LEED (system amerykański), DGNB czy HQE. Można stwierdzić, że zielone certyfikaty stanowią standard współczesnego budownictwa.

Przeprowadzone analizy wskazują, że zwiększa się zainteresowanie zielonymi certyfikatami ze strony najemców, co wpływa podejmowanie decyzji o budownictwie przyjaznym środowisku wśród inwestorów. Praca nad nieruchomością (w oparciu o standard zielonego certyfikatu) rozpoczyna się już na etapie projektowania, „zielone założenia” determinują wykorzystanie odpowiednich materiałów, a także sposób przeprowadzenia całego procesu budowlanego. Warto nadmienić, że podejmowanie decyzji o zastosowaniu odpowiedniego szkła na dachach czy fasadach budynku, musi dokonać się już na etapie projektowania całego obiektu. Generalnie przeszklone bryły i konstrukcje centrów handlowych czy biurowców stanowią symbol zielonej architektury na całym świecie.

Z dostępnych danych wynika, że na terenie kraju powstaje coraz więcej budynków, które są przyjazne środowisku. Wyróżniają je głównie zastosowane technologie, które umożliwiają oszczędne korzystanie z zasobów naturalnych: oszczędne zużycie energii, wody oraz wydaje gospodarowanie odpadami. Wykorzystanie nowych specjalistycznych technologii i rozwiązań pozwala na zapewnienie wysokiego komfortu pracy w obiektach, które dysponują zielonymi certyfikatami.

Korzyści płynące z zielonych certyfikatów w budownictwie są doceniane przez inwestorów na rynku nieruchomości przemysłowych, biurowych, handlowych, ale również mieszkaniowych.

Tagi:

Dodaj komentarz