Ceny działek wciąż pną się w górę (ale wolniej)

Dodane dnia 23 wrz 2024 w kategorii Grunty, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy


Spowolnienie na rynku nieruchomości dotknęło także działek budowlanych. Jak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium, jednak ceny rosną nieprzerwanie od półtora roku. W ujęciu rocznym przełożyło się to na wzrosty rzędu 13-19%.

Firma Cenatorium, „Puls Biznesu” i redakcja Bankier.pl co kwartał prezentują ceny transakcyjne nieruchomości, czyli te, za które działki budowlane rzeczywiście są sprzedawane w wybranych największych aglomeracjach w kraju, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Olsztynie.

Ceny transakcyjne działek w wybranych województwach

Analiza II kwartału 2024 r. pokazuje, że znaczniejsze wzrosty średnich cen transakcyjnych odnotowano w miejscowościach położonych poza stolicami województw. W analizowanych regionach przeciętne kwoty płacone za parcele rosły od ok. 1,5 proc. w woj. mazowieckim do 4 proc. w woj. łódzkim i lubelskim.

Wciąż najdroższe było woj. małopolskie, gdzie za mkw. parceli trzeba było zapłacić średnio 171 zł, co było najwyższą odnotowaną stawką w historii.

Choć w woj. mazowieckim wzrosty cen trwają nieprzerwanie od I kw. ubiegłego roku, to pozostają one jednak względnie stabilne. Pomimo iż w porównaniu do II kw. 2023 r. mazowiecka ziemia podrożała w aktach notarialnych średnio o 13%, to jednak w ujęciu dwuletnim zanotowano niemal 2-procentową obniżkę. Natomiast średnia cena transakcyjna zanotowana w II kw. br. była niemal identyczna z tą sprzed trzech lat.

Już nieco inaczej jednak wyglądają stawki notowane w pozostałych z analizowanych województw. Porównując średnie kwoty płacone za parcele w II kw. tego roku z tymi sprzed trzech lat, okazuje się, że parcele podrożały od ok. 26% w województwach dolnośląskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim, do ponad 46% w Wielkopolsce.

Patrząc na sytuację w perspektywie ostatnich 4 lat, czyli porównując obecny stan z sytuacją z początku pandemii, średnie ceny transakcyjne wzrosły od 35% w woj. dolnośląskim, do blisko 80% w woj. wielkopolskim.

Ceny transakcyjne działek budowlanych w stolicach województw

Najstabilniejsze stawki odnotowano w Warszawie i Poznaniu, gdzie względem II kw. 2024 r. średnia kwota wpisywana w aktach notarialnych wzrosła w stolicy kraju o 16%, a stolicy Wielkopolski o ok. 18%.

Dla porównania, w tym samym czasie w Gdańsku i Krakowie wzrost średniej ceny transakcyjnej przekroczył 45%, a w Łodzi zbliżył się do rekordowych 90%.

Bez wątpienia jednak można powiedzieć, iż ostatni kwartał to pokazał wyraźne wyhamowanie kontynuacji wzrostów cenowych od początku ubiegłego roku, szczególnie na przełomie 2023 i 2024 r. Poza wyjątkiem Łodzi i Lublina, gdzie stawki wciąż rosły ok. 3 proc. k/k, w pozostałych badanych miastach tempo wzrostu spadło do ok. 2%.

Stawki notowane w poszczególnych miastach co kwartał przesuwają się o stopień wyżej. W średnia cena transakcyjna działki w Warszawie wkrótce osiągnie 900 zł/mkw., w Gdańsku to już niemal 800 zł/mkw. Natomiast w Łodzi przekroczyła 400 zł/mkw., podczas gdy jeszcze cztery lata temu była o blisko 200 zł niższa.

Tagi:

Dodaj komentarz