Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to kolejna propozycja Ministerstwa Rozwoju na zwiększenie dostępność mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach. Projekt ma wejść w skład programu Mieszkanie Plus.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to kolejny projekt Ministerstwa Rozwoju
Mieszkanie plus to realizowany od kilku lat program, którego celem jest zwiększenie dostępności nieruchomości. Grupą docelową projektu są osoby o niskich i średnich dochodach, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Według ekspertów z problem z uzyskaniem własnych czterech kątów ma dotyczyć nawet 40 procent Polaków, którzy nie mają wystarczających środków na wzięcie kredytu hipotecznego, a jednocześnie są zbyt zamożni na uzyskanie mieszkania socjalnego.
Dotychczas program Mieszkanie Plus realizowany był za pomocą różnych projektów. Teraz do Mieszkania Plus dołączy kolejna inicjatywa – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, które, według rządu, mają również łagodzić skutki epidemii koronawirusa.
To właśnie wywołany przez pandemię kryzys gospodarczy ujawnił, jakim obciążenie dla domowych budżetów Polaków stanowią kredyty. W rezultacie Ministerstwo Rozwoju wychodzi naprzeciw osobom, które nie chcą wiązać się na wiele lata z bankiem umową kredytową, oferując mieszkania z opcją najmu oraz najmu z dojściem do własności.
Stabilny najem długoterminowy to odpowiedz na problemy mieszkaniowe Polaków
Realizacja projektu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe spoczywać będzie na samorządach. Dofinansowanie inwestycji ma być przekazywane z Funduszu Dopłat, a także, w wysokości od 10 do 30 procent kosztów budowy mieszkania, od samych lokatorów. Samorządy będą mogły również otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach z programu społecznego budownictwa czynszowego Banku gospodarstwa Krajowego.
Na rozwój projektu w latach 2020-2022 rząd przeznaczyć ma 1,5 mld złotych. Do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej dołączyć mogą również zasoby Towarzystw Budownictwa Społecznego.
Efektem realizacji projektu mają być mieszkania przeznaczone na najem długoterminowy. W przypadku wniesienia przez lokatorów wkładu własnego w wysokości 20 lub 25 procent (w dużych miastach) kosztów inwestycji, najemca będzie miał prawo uzyskać własność do mieszkania po 20-30 latach.
Oprócz tego lokatorzy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu. W rezultacie opłaty będą konkurencyjne w stosunku do cen rynkowych.
Zmiany obejmą również osoby wynajmujące nieruchomości w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Zarówno w przypadku SIM, jak i TBS skorzystać będzie można z tzw. wakacji czynszowych. Lokatorzy, którzy nie są zainteresowani uzyskaniem własności lokalu, będą mogli odzyskać swój wkład własny w inwestycje już po upływie okresu spłaty kredytu zaciągniętego na budowę lokalu mieszkalnego przez SIM lub TBS, a nie, jak dotychczas, dopiero po zakończeniu umowy najmu i wyprowadzce. Partycypacja oddawana będzie w czynszu.
Tagi: Mieszkanie Plus, programy wspierające rynek mieszkaniowy, Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe
Najnowsze komentarze