Cohousing – nowa moda w budownictwie

Dodane dnia 9 sie 2015 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

cohousing

digitalista/bigstockphoto.com

Kupno własnego mieszkania lub budowa domu to pragnienie wielu osób. Niestety, dla wielu ta chęć pozostaje tylko w sferze nieosiągalnych marzeń. Zarobki nijak nie przystające do cen nieruchomości nie pozwalają zrealizować planu kupna własnego M, a problemy z uzyskaniem kredytu bankowego całkowicie przekreślają tę możliwość. Nadzieją mogą być rządowe inicjatywy typu „Mieszkanie dla Młodych” lub program budownictwa czynszowego, skierowane do osób o umiarkowanych dochodach. Warto jednak wiedzieć, że istnieją alternatywne sposoby taniego budowania. Oprócz korzyści finansowych, gwarantują dobrane sąsiedztwo. Mowa o tzw. cohuosingu, idei zaszczepionej w naszym kraju z Zachodu, gdzie ta forma budownictwa robi niemałą furorę. Czas pokaże, czy podobny los czeka Community Housing w Polsce.

Cohousing to nowoczesna forma tworzenia swego rodzaju wspólnoty mieszkaniowej. Grupa znajomych czy rodziny, mająca wspólny cel – budowę osiedla domków lub bloku – zbiera wszystkie środki niezbędne realizacji tego celu. Wspólne budowanie to oszczędność środków finansowych, a także możliwość wyboru pożądanego sąsiedztwa. A wiemy, jak kłopotliwe może być sąsiedztwo przypadkowych ludzi.

Jak wygląda takie wspólne osiedle? To budynek lub grupa budynków, połączonych wspólnym ogrodem, drogą dojazdową itp. Nierzadko na takim zamkniętym osiedlu projektowane są wspólne stołówki, pralnie, miejsca do szeroko pojętej rekreacji, ogródki, piwniczki do produkcji alkoholu itp. Nadrzędnym celem jest stworzenie wspólnoty mieszkańców, wspierających się w codziennym życiu. Brzmi trochę jak sekta, ale nią nie jest. W takiej wspólnocie mogą żyć obok siebie przedstawiciele różnych grup społecznych. Różnorodność jest w cenie, bo pozwala się uzupełniać.

Cohuosing to oszczędność pieniędzy, przestrzeni mieszkania (dzięki wspólnym częściom budynków, takim jak pralnia itp.), a także gwarancja udanego sąsiedztwa. W Polsce ta forma budownictwa nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona, ale na pewno jest godna uwagi. Kto wie, może okazać się sposobem na przyszłe życie.

Tagi:

Dodaj komentarz