30 kwietnia tego roku weszła w życie ustawa o ziemi rolnej, której głównym założeniem jest wstrzymanie sprzedaży gruntów państwowych przez okres 5 lat. Ustawa jest wymierzona głównie w zagranicznych nabywców polskiej ziemi. O ile zakup nieruchomości rolnych będzie teraz niemożliwy, o tyle inaczej wyglądają sprawy w przypadku kupowania nieruchomości mieszkaniowych przez obcokrajowców. Według informacji przekazanych przez serwis homebroker.pl, z roku na rok wzrasta liczba nieruchomości mieszkaniowych zakupionych w Polsce przez cudzoziemców. Na pierwszy plan wysuwają się Ukraińcy, których do tego kroku popycha trudna sytuacja polityczno-gospodarcza kraju.
Według informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2015 roku obcokrajowcy kupili w naszym kraju łącznie 5171 lokali, w tym 3754 mieszkań oraz 1417 lokali użytkowych, czytamy na hpmebroker.pl. Taki wynik oznacza spory wzrost w porównaniu z rokiem 2014, bo aż prawie o 16 procent. Kupowanie nieruchomości mieszkaniowych i lokali użytkowych w Polsce przez cudzoziemców nie wymaga posiadania żadnej zgody. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodnie z obowiązującymi przepisami musi prowadzić rejestr takich transakcji na podstawie danych przekazywanych im przez notariuszy, czytamy na homebroker.pl.
Największym zainteresowaniem obcokrajowców cieszy cię oczywiście Warszawa. W zeszłym roku kupili oni 1006 nieruchomości lokalowych (mieszkaniowych i użytkowych), czyli prawie jedną trzecią wszystkich nieruchomości tego typu kupionych przez zagranicznych klientów. Dużą popularnością cieszą się także pozostałe największe ośrodki, czyli Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Na wybór cudzoziemców z pewnością wpływa perspektywa zatrudnienia w dużych miastach.
Według raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, najwięcej mieszkań i lokali użytkowych w zeszłym roku kupili Niemcy (36,2 tys. mkw. powierzchni lokali). Nieco gorszy wynik zanotowali Ukraińcy z liczbą 35,4 tys. mwk. powierzchni. Nieruchomości tego typu kupują w Polsce również nabywcy z Wielkiej Brytanii (15,3 tys. mkw.), Francji (11,7 tys. mwk.), Włoch (10,5 tys. mkw.), Cypru (8,6 tys. mkw.) oraz Rosji (8,5 tys. mkw.).
Najnowsze komentarze