Czy Polski Ład to promowanie życia w ciasnych mieszkaniach?

Dodane dnia 24 sie 2021 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu wywołują liczne dyskusje i komentarze ze strony osób związanych z rynkiem wynajmu nieruchomości. Proponowane przez polski rząd rozwiązania mogą mieć negatywny wpływ przede wszystkim na sytuację życiowa osób, które nie mieszkają we własnym lokalu. Aby sprostać nowym regulacjom podatkowym, wynajmujący mieszkania będą szukać oszczędności gdzie indziej – zazwyczaj obciążając najemców. Co więcej wprowadzane inicjatywy będą bardziej korzystne w przypadku małych lokali. Czy oznacza to, że Polski Ład promuje małe metraże i że wielu Polakom przyjdzie mieszkać w klitkach tylko dlatego, że jest to bardziej opłacalne? Wygląda na to, że jest to całkiem prawdopodobne.

Zdaniem ekspertów wskutek nowych regulacji Polska stanie się krajem, w którym średnia wielkość powierzchni mieszkaniowej na osobę będzie coraz mniejsza. W efekcie oddalimy się od unijnych statystyk, a wielu Polakom będzie się żyło coraz mnie wygodnie i komfortowo.

Zmiany w polskim prawie i rządzie

W pierwszej połowie sierpnia odwołano że stanowiska Annę Kordecką, wiceminister rozwoju, która była odpowiedzialna za budownictwo oraz mieszkalnictwo. Jako oficjalny powód wskazano zbyt opieszałe prace nad ustawami, które dotyczą domów o powierzchni do 70 m kw. Zdaniem wielu osób oznacza to powrót do starych koncepcji i promocji własności mieszkaniowej. W ocenie ekspertów takich jak dr Alina Muzioł-Węcławowicz jest to strategiczny błąd. Będzie to kosztowne zarówno dla społeczeństwa, jak i środowiska i doprowadzi do suburbanizacji.

Ułatwienia w budowie domów do 70 m kw oraz gwarancje kredytowe

Rząd wprowadza udogodnienia dla kredytobiorców, będące kontynuacją programów takich jak “Mieszkanie dla młodych” oraz “Rodzina na swoim”. Może to jednak przynieść negatywne skutki. Popyt na mieszkania stale rośnie, a w związku z tym także ceny. Inicjatywy promują małe mieszkania, podczas gdy średni metraż i tak spada z każdym rokiem. W 2010 roku nowe mieszkanie deweloperskie miało średnio 68 m kw. Dziesięć lat później wartość ta spadła do 62 m. W efekcie średnia powierzchnia mieszkaniowa w Polsce na osobę wynosi mniej niż 30 m kw. W wielu Krajach Unii Europejskiej ta statystyka jest ok. dwa razy wyższa. Obecnie w przeludnionych mieszkaniach żyje ponad 37% Polaków.

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce – brak ruchów lokatorskich

Sektor najmu prywatnego i społecznego w naszym kraju wciąż boryka się z trudnościami. Rosnąca inflacja nie sprzyja też zaciąganiu kredytów hipotecznych. W przeciwieństwie do państw takich jak Szwecja czy Niemcy, w Polsce brakuje również społecznych inicjatyw lokatorskich, które mogłyby wywrzeć wpływ na polski rząd. Dlatego polska polityka mieszkaniowa często opiera się na łataniu dziur, przy czym nowe rozwiązania są wdrażane w pośpiechu, bez odpowiednich analiz i właściwego przygotowania – zamiast wprowadzania korzystnych, systemowych rozwiązań długofalowych. Mniejsze domy i mieszkania to także większe trudności w spełnianiu wymogów energooszczędności.

Tagi:

Dodaj komentarz