Koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów Mirosław Barszcz zapowiedział powstanie Zielonej Księgi, która będzie zawierać wszystkie problemy rynku mieszankowego oraz rekomendacje zmian. Ma to pomóc w realizacji rządowego celu, którym jest budowanie 250 tysięcy mieszkań rocznie.
Księga ma usprawnić procesy inwestycyjno-budowlane. Jest to kolejny obok specustawy mieszkaniowej, ustawy o dopłatach do czynszów i ustawy o spółkach inwestowania w nieruchomości (REIT), projekt Rady Mieszkalnictwa funkcjonującej od 6 miesięcy. Jak przypomniał koordynator Rady “trzy najważniejsze narzędzia prawne, które mogą spowodować istotny rozwój inwestycji mieszkaniowych w Polsce”. Na czele Rady Mieszkalnictwa stoi premier Mateusz Morawiecki.
Inspiracją do powstania Zielonej Księgi była między innymi dyskusja prowadzona w ramach Forum Dialogu Mieszkaniowego. Jest to instytucja społeczna odpowiedzialna za prowadzenie dialogu interdyscyplinarnego w kwestiach obejmujących rozwój polskiego mieszkalnictwa. Organizatorami tej inicjatywy są koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów Mirosław Barszcz, a w obradach uczestniczą również przedstawiciele środowisk biznesowych, społecznych, a także urbaniści, architekci i samorządowcy.
Księga ma powstać w najbliższych miesiącach, ma zawierać wykaz problemów, z którymi należy się zmierzyć, aby poprawić funkcjonowanie rynku mieszkaniowego. Chodzi przede wszystkim o kwestie, które utrudniają lub uniemożliwiają rozwijanie budownictwa mieszkaniowego. Wprowadzenie w życie rekomendacji w niej zawartych ma docelowo przyczynić się do zwiększenia podaży lokali mieszkalnych, tak aby była ona zbliżona do potrzeb mieszkaniowych Polaków.
Jak wskazuję Mirosław Barszcz “Tych problemów są setki, a nawet tysiące, dlatego zebraliśmy wszystkich interesariuszy w jednym miejscu, aby wywołać dyskusję, aby w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu miesięcy doprowadzić do stworzenia Zielonej Księgi. Dodaje “Forum Dialogu Mieszkaniowego zostało wymyślone i stworzone jako instytucją społeczna, która ma prowadzić dialog interdyscyplinarny we wszystkich aspektach, które dotyczą rozwoju mieszkalnictwa w Polsce”.
Do zadań Rady Mieszkalnictwa należy tworzenie mechanizmów legislacyjnych, które usprawnią proces budowania mieszkań. Poza premierem Mateuszem Morawieckim, w jej skład wchodzą ministrowie: inwestycji i rozwoju; rodziny, pracy i polityki społecznej; finansów; kultury i dziedzictwa narodowego; środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi.
Najnowsze komentarze