Czynniki obniżające cenę nowego mieszkania

Dodane dnia 26 cze 2018 w kategorii Porady | 0 komentarzy

kredyt na dom

PRImageFactory/bigstockphoto.com

Ceny nieruchomości są aktualnie bardzo wysokie, a w najlepszych lokalizacjach stale rosną. Mimo to możliwy jest zakup mieszkania w korzystnej cenie, ponieważ wartość metra kwadratowego może być mocno zróżnicowana, nawet w ramach tej samej inwestycji.

Co wpływa na obniżenie ceny nowego mieszkania?

Do najtańszych mieszkań należą te położone na parterze. Może to niektórych dziwić, ponieważ mieszkanie w takim lokalu niesie za sobą wiele korzyści – nie trzeba wchodzić po schodach, ani korzystać z windy, wyjście z domu ze śmieciami zajmuje sekundę, a często do dyspozycji mamy własny ogródek. Jednak istnieje szereg czynników, które powodują, że mieszkania te mają obniżoną w stosunku do innych w budynku cenę. Najważniejszą jest obawa przed włamaniem. Z tego powodu niewiele osób decyduje się na zakup lokalu parterowego. Posiadanie ogródka również nie dla każdego jest zaletą. Wymaga on bowiem pielęgnacji, dodatkowych nakładów finansowych, a prywatności nie gwarantuje, z uwagi na otaczających go sąsiadów. Dodatkowo w mieszkaniu takim słychać każdy dźwięk z zewnątrz, każdą przechodzącą obok osobę, czy szczekającego psa.

Za niższą cenę sprzedawane są z tego samego powodu również mieszkania położone bezpośrednio przy szybach windowych albo przy klatkach schodowych. Ich mieszkańcy muszą się bowiem liczyć z większym hałasem oraz dużą jego częstotliwością, właściwie przez cały dzień, a często również w nocy. Bardziej wrażliwym może to przeszkadzać.

Taniej można również nabyć mieszkania z gorszym widokiem. Jeśli deweloper reklamuje swoją inwestycję „mieszkania z widokiem na morze”, to należy mieć na uwadze, że widok taki będzie miało zaledwie kilka lokali. Właściciele pozostałych będą musieli się zadowolić widokiem na parking, śmietnik, lub inny blok, ale może im to zrekompensować nieco niższa cena zakupu.

Osoby zainteresowanie mieszkaniami o nietypowym układzie, również mogą liczyć na niższą cenę. Nietypowy układ pomieszczeń, zbyt dużo otwartej przestrzeni, duże skosy, to elementy które dla jednych stanowią atut, dla innych koszmar przy wykańczaniu, dlatego niektóre firmy deweloperskie już na początku obniżają ceny takich lokali. Tańsze są również mieszkania o dużej powierzchni, oczywiście jeśli mówimy o cenie jednostkowej za metr kwadratowy. Mieszkania powyżej 100 m2 cieszą się mniejszym powodzeniem od mieszkań 50 – 75 metrowych. Z tego powodu ich cena musi być atrakcyjniejsza, więc koszt jednego metra kwadratowego jest niższy. Oczywiście po zsumowaniu metrażu jego wartość będzie wyższa, jednak w ujęciu jednostkowym, cena za metr pozostaje atrakcyjniejsza.

Ogólnie rzecz ujmując można przyjąć, że niższą cenę mają te mieszkania, które z jakiś powodów cieszą się mniejszym zainteresowaniem, a tym samym – gorzej się sprzedają. Jest to więc jedyne wyjście dewelopera, aby znaleźć na nie nabywców. Jednak nie można przy tym zapominać, że to, co w jego ocenie może być wadą mieszkania i wpływać na obniżenie ceny, dla innych może być jego atutem.

Tagi:

Dodaj komentarz