Na rynku najmu rządzą obecnie rentierzy. W ciągu ostatniego roku stawki, jakie muszą zapłacić wynajmujący, w największych polskich miastach skoczyły nawet o 25%. Złożyło się na to kilka czynników. Do najważniejszych należy napływ imigrantów zza wschodniej granicy i coraz trudniej dostępne kredyty mieszkaniowe. Oba te zjawiska sprawiają, że osób szukających mieszkania na wynajem jest coraz więcej. Ponieważ za wzrostem popytu nie idzie duży skok podaży, rentierzy mogą dziś wybierać wśród wielu kandydatów na lokatorów i dyktować swoje warunki.
Drogo jest i będzie
Mimo że czynsze rentierskie są obecnie w Polsce na wysokim poziomie, nic nie wskazuje na to, by stawki miały się stabilizować. Wiele nowych inwestycji mieszkaniowych zostało przesuniętych w czasie, co pokazuje, że podaż mieszkań w najbliższej przyszłości będzie raczej niewielka. Oznacza to, iż znalezienie odpowiedniego lokum będzie trudne, a cena zależna tylko od właściciela. Wiele osób myśli, że w tej sytuacji rośnie też rentowność najmu, ale czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście wyższy czynsz oznacza większy zysk z mieszkania i właśnie dlatego coraz więcej inwestorów dysponujących gotówką zastanawia się nad ulokowaniem jej w branży nieruchomości mieszkaniowych.
Decyzja ta może się opłacić. Aby jednak zysk był naprawdę wyczuwalny, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. O tej najważniejszej już wspominaliśmy. Na rentowność inwestycji wpływa bowiem sposób jej finansowania. W dobie zapaści na rynku kredytów zakup mieszkania przy wsparciu banku znacząco redukuje zysk rentiera. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zdolność kredytowa wyliczana jest na zaostrzonych zasadach a stopy procentowe rosną. Jeśli więc chcemy szybkiego zwrotu zainwestowanych pieniędzy, powinniśmy rozważyć zakup mieszkania za gotówkę.
Stosunek ceny do rentowności
Aby dokładnie wyliczyć rentowność inwestycji w mieszkanie, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z przygotowaniem lokum dla najemców. Do najważniejszych należą nakłady potrzebne na remont lub odświeżenie mieszkania. Prócz tego należy wziąć pod uwagę koszty związane z podatkami oraz opłaty administracyjne, których nie wliczamy w czynsz lokatorski. Sporo rentierów samodzielnie obsługuje swój najem, jednak gdy nie mogą tego robić, bo na przykład mieszkają w innym mieście, wsparcie profesjonalnej firmy wiąże się z kolejnymi wydatkami, które zmniejszają nasz zysk “na czysto”.
Aby móc dokonać jak najbardziej opłacalnej inwestycji, warto rozglądać się za mieszkaniami w dużych miastach. Tam wzrosty cen najmu były największe i zapewniały rentierom najbardziej atrakcyjną stopę zwrotu. Aby mieszkanie przynosiło nam zysk, kluczowa jest też dobra lokalizacja oraz standard lokalu zapewniający wygodne życie lokatorom. Dlatego właśnie tak ważna jest ocena, jakiego rodzaju remontu potrzebuje nasza nieruchomość i ile będą kosztować niezbędne prace. I na koniec równie ważna rzecz: mieszkania nie należy przeinwestowywać, obecna sytuacja na rynku najmu nie będzie trwała wiecznie. Z czasem ceny się ustabilizują i przewidując rentowność należy brać pod uwagę, że koszty najmu mogą zacząć spadać.
Tagi: wynajem mieszkań
Najnowsze komentarze