Deweloperzy będą musieli przekazywać dane o cenach do rządowego portalu

Dodane dnia 28 mar 2025 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Projekt ustawy nakładającej na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań zyskał nową, kluczową poprawkę. Poza publikacją cen na stronach internetowych deweloperzy będą zobowiązani do przekazywania tych danych do rządowego serwisu dane.gov.pl. Nowe rozwiązanie ma umożliwić lepszą analizę rynku nieruchomości i ułatwić porównywanie ofert.

Obecna sytuacja i potrzeba zmian

Pod koniec lutego ugrupowanie Polska 2050 złożyło w Sejmie projekt ustawy, który ma na celu zwiększenie transparentności rynku nieruchomości. Obowiązek publikowania cen mieszkań oraz dodatkowych kosztów (np. miejsc parkingowych, ogródków, garaży) miałby zapobiegać praktykom, w których firmy deweloperskie podają ceny dopiero po indywidualnym zapytaniu lub spotkaniu w biurze sprzedaży. 23 marca zakończyły się otwarte konsultacje społeczne dotyczące projektu. W ich trakcie pojawiła się propozycja istotnej poprawki, zgłoszona przez wiceministra cyfryzacji Michała Gramatykę. Nowe rozwiązanie ma jeszcze bardziej ułatwić dostęp do informacji o cenach nieruchomości.

Deweloperzy przekażą dane do serwisu państwowego

Zgodnie z zaproponowaną poprawką, oprócz publikacji cen ofertowych na stronach internetowych, deweloperzy będą musieli przekazywać je do serwisu dane.gov.pl, prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. To pozwoli m.in. na automatyczne przetwarzanie danych i analizę trendów cenowych, śledzenie historii zmian cen mieszkań, porównywanie ofert na szeroką skalę oraz tworzenie aplikacji i narzędzi do analizy rynku nieruchomości. Jak podkreśla Michał Gramatyka, dane te będą udostępniane w formacie do odczytu maszynowego, co pozwoli na ich zbiorcze pobieranie i przetwarzanie. Rządowa strona oferuje dostęp do informacji poprzez API, co ułatwi wykorzystanie danych przez twórców aplikacji oraz analityków rynku nieruchomości.

Korzyści dla kupujących i rynku nieruchomości

Zgromadzenie danych o cenach mieszkań w jednym, rządowym serwisie przyniesie liczne korzyści dla kupujących. Przede wszystkim wyeliminuje konieczność poszukiwania informacji na wielu stronach różnych deweloperów, a także umożliwi łatwe porównywanie ofert według lokalizacji i cen za metr kwadratowy. Nowe rozwiązanie może wpłynąć również na rozwój technologii związanych z rynkiem nieruchomości. Dzięki dostępowi do rzetelnych i aktualnych danych możliwe będzie tworzenie innowacyjnych aplikacji, które pozwolą użytkownikom na monitorowanie cen mieszkań w czasie rzeczywistym.

Reakcje branży i dalsze kroki

Brak centralnej bazy danych dotyczących cen nieruchomości został wcześniej skrytykowany przez byłego ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego. W międzyczasie deweloperzy zaczęli zmieniać swoje podejście do ujawniania cen, co pokazuje, że projekt ustawy już wywiera presję na rynek. Polski Związek Firm Deweloperskich zasugerował nawet rozszerzenie obowiązku informacyjnego o dodatkowe dane, np. plany dotyczące zabudowy w sąsiedztwie nowych inwestycji. Warto dodać, że rząd pracuje również nad portalem DOM, który ma prezentować średnie ceny transakcyjne mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jednak jego wdrożenie trwa już od dłuższego czasu, a nowa poprawka do ustawy może przyspieszyć proces cyfryzacji informacji o nieruchomościach w naszym kraju.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz