Rosnące ceny nieruchomości powodują, że niektóre osoby, szczególnie młode, dopiero rozpoczynające pracę zarobkową, nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Jednak okazuje, że na tle krajów europejskich, sytuacja w Polsce wcale nie jest taka zła.
W Wielkiej Brytanii na przykład zgodnie z danymi Instytutu Studiów Fiskalnych, ponad 30 % osób w wieku między 25 a 34 lat, nie stać na zakup mieszkania w stolicy. W ujęciu krajowym statystyki te również nie wyglądają dobrze. Jak wynika bowiem z raportu, aż 40 % młodych Brytyjczyków nie ma możliwości finansowych, aby kupić nieruchomość na własność. Jeszcze dwadzieścia lat temu osoby takie stanowiły zaledwie 10 %. Zmiany te wynikając przede wszystkim ze wzrostu cen nieruchomości, które we wspominanym okresie podrożały o ponad 170 %. Nieproporcjonalnie wzrosły zaś wynagrodzenia, bo zaledwie o 19 %.
Mimo szalonego tempa wzrostu cen w naszym kraju, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej skok wcale nie był tak drastyczny. Według danych Eurostatu opublikowanych za poprzedni rok, w III kwartale roku 2017 r. mieszkania w Polsce były droższe o 3,7 % od tego samego okresu w roku poprzednim. Dla porównania w Niemczech ceny skoczyły o 3,6 %, ale już na Cyprze zaledwie o 0,6 %. Nieruchomości mieszkalne najbardziej natomiast podrożały w Irlandii, Czechach i Portugalii, o kolejno 12 %, 12, 3 % i 10,4 %.
Danych o europejskim rynku nieruchomości dostarczają rozmaite raporty. W tym przygotowanym przez Deloitte za 2016 r., mieszkania w Warszawie plasują się jako jedne z najtańszych wśród stolic europejskich. Berlin na przykład jest od niej droższy niemal dwukrotnie. Najwięcej za nieruchomości płaci się jednak w Londynie, co jest sytuacją niezmienną od kilku lat.
Mimo stosunkowo niskich cen na polskim rynku w porównaniu do tych na rynkach zachodnich, nie oznacza to jednak, że nabycie mieszkania nie jest dla przeciętnego Polaka problemem. Na zakup 70 metrowego lokalu musimy odkładać około 8 średnich pensji. Dla porównania Niemiec na takie mieszkanie odkłada zaledwie przez 3 lata. Mimo wyższych cen siła nabywcza Niemców jest jak widać zdecydowanie wyższa. Nie można tego powiedzieć o mieszkańcach Wielkiej Brytanii, którzy takie mieszkanie mogliby nabyć po ponad 11 latach odkładania. Pocieszające jest to, że Polska pod względem zysku z najmu plasuje się w europejskiej czołówce.
Najnowsze komentarze