Od czasów króla Kazimierza, który „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną” wiele się zmieniło w zakresie budownictwa w tradycji naszego kraju – drewniane budowle symbolizujące biedę i zacofanie stopniowo zastępowano murowanymi, a w dzisiejszych czasach w Polsce zdecydowanie dominuje budownictwo murowane. Od kilkunastu lat jednak przedziera się do łask i coraz bardziej trafia do naszych gustów budownictwo domów drewnianych – można je zlecić firmom specjalizującym się w różnych technologiach budowy domów drewnianych.
Do naszej świadomości nie dociera jednak jeszcze budownictwo wielorodzinne tego typu. Do szerokiej opinii publicznej trafiła tylko na chwilę – i znikła, informacja o planach drewnianego budownictwa wielorodzinnego w ramach programu „Mieszkanie plus”.
W Polsce panuje stereotyp, że budownictwo drewniane jest nietrwałe, łatwopalne, wymagające częstej konserwacji i przez to sposób technologii budowy domów traktujemy z dużym dystansem i podejrzliwością. Współczesna technologia obróbki drewna udostępnia nam doskonałe możliwości skutecznej impregnacji tego surowca, zapobiegająca negatywnemu działaniu warunków atmosferycznych oraz oferująca preparaty przeciwogniowe, chroniące drewno przed tym żywiołem.
W Europie szkieletowe budynki wielorodzinne, nawet kilkukondygnacyjne budowane są chętnie w Niemczech, Francji, całej Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. W Londynie powstał budynek popularyzujący idee budownictwa drewnianego, dziewięciopiętrowy apartamentowiec Stadthaus Murray Grove. Jest ekologiczny, a zastosowane technologie pomagają odzyskać ciepło. Również w Kanadzie oddano do użytku najwyższy w tej chwili na świecie budynek drewniany – Dom Studencki Brock Commons posiadający 18 pięter i 54 metry wysokości. Murowane ma jedynie fundamenty oraz szyby windowe.
Do pobicia kanadyjskiego rekordu szykuje się Szwecja, gdzie w Sztokholmie planowana jest budowa trzydziestopiętrowego budynku drewnianego.
Wieloletnie doświadczenia stosowane w Stanach Zjednoczonych z zakresu projektowania wielorodzinnych domów drewnianych odpornych na ekstremalne warunki atmosferyczne takie jak tornada, huragany i trzęsienia ziemi spowodowały, że udało się opracować technologie, które pozwalają wybudować domy drewniane niezwykle trwałe, dorównujące trwałości domów murowanych.
Drewniane bloki – szybko i ekologicznie
Zaletą budownictwa szkieletowego drewnianego jest szybkość. Wynika to z faktu, iż budynki montowane są na placu budowy z prefabrykatów a sam montaż może trwać nawet jeden dzień. Wykończenie budynku zajmuje kilka tygodni. W ten sposób zmniejsza się znacznie koszt produkcji 1 m.kw. tak wyprodukowanego mieszkania. Niepodważalną zaletą budynku drewnianego jest jego energooszczędność. Dobra izolacyjność drewna sprawia, że na ogrzewanie możemy wydać mniej o 30-40 % w porównaniu z metodą tradycyjną.
Drewno jest surowcem wdzięcznym, ekologicznym naturalnym i ciepłym. Tworzy niepowtarzalny mikroklimat wnętrza w którym dobrze spędza się czas i skutecznie odpoczywa.
Polska tradycja domów drewnianych kojarzy nam się głównie z wiejskimi chatami lub folklorem zakopiańskich willi. Miejmy nadzieję że trend światowy budowy domów wielorodzinnych przyjmie się również nad Wisłą.
Tagi: budownictwo drewniane, budownictwo i ekologia
Najnowsze komentarze