Zaostrza się walka o klienta pomiędzy hotelami a mieszkaniami wynajmowanymi w Warszawie za pomocą platformy Airbnb. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski. Okazuje się jednak, że mieszkania dużo częściej wynajmują profesjonalne firmy niż przeciętni warszawiacy.
Uniwersytet Warszawski zbadał rynek najmu krótkoterminowego w Warszawie, a wyniki przedstawił w raporcie. Okazuje się, że dużo częściej osoby przyjeżdżające do stolicy nie wybierają hotelu, a prywatne mieszkanie. Przemawia za tym relatywnie niższa cena przy większej liczbie osób, ale także większa swoboda. Możemy bez skrępowania korzystać z kuchni, salonu czy łazienki i czuć się jak we własnym domu.
W Warszawie mieszkania wynajmują profesjonaliści
Na platformie wynajmu krótkoterminowego Airbnb jest dostępnych ok. 5,5 tys. lokali w Warszawie. Okazuje się, że ponad połowa z nich to mieszkania wynajmowane przez firmy albo osoby, które mają cztery lub więcej mieszkań na platformie. W mniejszości pozostają więc gospodarze, którzy działają zgodnie z pierwotną filozofią serwisu – wynajmują turystom swoje mieszkanie, z którego korzystają na co dzień.
Większość wynajmujących traktuje tę działalność typowo inwestycyjnie. Kupuje, remontuje i wynajmuje mieszkania po to, aby zarobić na efekcie skali.
W tygodniu hotele, w weekendy mieszkania
Kolejnym ciekawym wnioskiem płynącym z badania jest to, że mieszkania na platformie Airbnb są dużo tańsze od poniedziałku do piątku niż w weekendy. Wynika to z tego, że chętniej są one wybierane przez osoby, które przyjeżdżają do Warszawy turystycznie. W soboty i niedziele hotele muszą więc walczyć o klienta, przygotowując specjalne oferty. W tygodniu roboczym nie mają tego problemu, bo chętnie zatrzymują się u nich osoby, które odwiedzają Warszawę biznesowo. Wtedy na Airbnb zainteresowanie jest mniejsze.
Najpopularniejsze mieszkania na Śródmieściu i Woli
Biorąc pod uwagę to, że klientami Airbnb są w dużej mierze turyści, najchętniej wybierają oni mieszkania w centrum lub leżące wzdłuż linii metra. Dzięki temu mogą wygodnie dotrzeć do najważniejszych atrakcji turystycznych. Prawie połowa wystawionych na wynajem lokali mieści się w Śródmieściu, 20% na Woli, a 10% na Pradze – Północ. Tę ostatnią dzielnicę turyści doceniają za wyjątkowy industrialny charakter.
27 tys. zł rocznie średnio za wynajem
Jak wynika z badania Uniwersytetu Warszawskiego, topowi dostawcy na Airbnb zarabiają na tym naprawdę spore pieniądze. Średnio to ok. 27 tys. zł rocznie. Osobie, która ma na wynajem tylko jedno mieszkanie, trudno będzie osiągnąć taki wynik. Średnią znacznie zawyżają topowi gospodarze, którzy trzymają w swoich rękach ok. 60% przychodów za wynajem warszawskich mieszkań.
Airbnb to naprawdę dobra opcja na zarabianie na rynku nieruchomości. Bardzo łatwo rozpocząć działalność, o ile tylko mamy wolne mieszkanie na wynajem. Niestety, rynek sprzyja profesjonalistom i to firmy zarabiają najwięcej.
Źródło: http://www.delab.uw.edu.pl/pl/airbnb-w-warszawie/Tagi: wynajem krótkoterminowy, wynajem mieszkań
Najnowsze komentarze