Mieszkanie z wysokim sufitem dla jednych może stanowić problem, dla innych będzie doskonałą okazją do zaaranżowania własnej, niepowtarzalnej przestrzeni do życia. O wysokich mieszkaniach mówi się wówczas, gdy mają minimum 3 metry wysokości. Najczęściej można je spotkać w starych kamienicach lub w nowobudowanych apartamentach o podwyższonym standardzie.
Wysokie mieszkanie zapewnia przestrzeń, zazwyczaj jest jasne i klimatyczne. Jego potencjał można wykorzystać na wiele sposobów, zarówno w sferze rozwiązań budowlanych, oświetleniowych, jak i meblowych. Niestety brak odpowiedniej aranżacji może sprawić, że zaburzone zostaną proporcje między wykorzystanym „dołem’ a pustą „górą”. W małych pomieszczeniach wysoki sufit może dawać wrażenie „windy”.
Popularnością cieszą się wysokie lofty, gdzie można zagospodarować miejsce na antresole. Pozwala to na podzielenie przestrzeni, gwarantuje oddzielenie stref dziennych od stref cichych. Balustrada na górze, a więc częściowo otwarta, częściowo zamknięta przestrzeń dodaje atrakcyjnego charakteru całemu wnętrzu. Antresola i schody do niej mogą stać się doskonałym elementem dekoracyjnym wnętrza. Rozwiązanie to będzie funkcjonalne i wyróżni mieszkanie na tle innych.
Taka przestrzeń może zostać wykorzystana, jako dodatkowa powierzchnia do mieszkania, jeśli będzie stanowić sypialnię, czy pracownię, ale można także zagospodarować ją na miejsce do przechowywania rzeczy lub garderobę.
Wysokie ściany pozwalają także na zagospodarowanie na nich przestrzeni. Można ją wykorzystać do przechowywania. Na ścianach mogą znaleźć się potężne regały lub szafy. Książki lub elementy dekoracyjne ustawione na regale będą sprawiały wrażenie wypełnienia pustej przestrzeni.
Wysokie mieszkania mają zazwyczaj duże okna. Należy pamiętać, aby nie zasłaniać ich zasłonami czy firanami. Może to spowodować zaburzenie równowagi i przytłumić wnętrze.
Mieszkanie z wysokim sufitem daje ogromną możliwość zaaranżowania niebanalnego oświetlenia. Można tu wykorzystać ozdobne żyrandole, wiszące lampy, które można umieścić na różnych wysokościach. Lampy można łączyć i umieścić ich nawet kilka, gdyż nie zdominują one wysokiego wnętrza.
Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie szkła. Może ono doskonale dzielić przestrzeń w pomieszczeniu. Można je zastosować zarówno w pokoju dziennym do oddzielenia części np. sypialnianej, ale doskonale sprawdzi się także w łazience. Dla bardziej wymagających można pomyśleć nad zastosowaniem go także w charakterze podłogi dla antresoli. Szklane ściany zapewnią przejrzystość oraz więcej światła dziennego w pomieszczeniach.
Duże grafiki, obrazy, elementy dekoracyjne, a także duże meble lub podwieszane fotele optycznie pomniejszą przestrzeń. Podobnie zadziałają ciemne sufity i podłogi. Odpowiednio dobrany kolor ścian, wzorów oraz struktura tynku także spowoduje, że wnętrze optycznie będzie wydawać się niższe. Pomieszczenie może stać się wtedy nieco przytulniejsze i nie będzie przytłaczać swoją wysokością.
Jeżeli wysokie mieszkanie przeszkadza właścicielom mogą zdecydować się na montaż podwieszanego sufitu. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkanie stanie się po prostu standardowe. Jeśli jednak świadomie decydujemy się na taki klimat warto wprowadzić nowoczesne rozwiązania i zagospodarować wysoką przestrzeń z korzyścią dla mieszkańców.
Najnowsze komentarze