Rzeczoznawca majątkowy to niezwykle odpowiedzialny zawód. Tylko on może wyceniać nieruchomości, a także maszyny i inne urządzenia związane trwale z nieruchomością. Poza tym uprawniony jest do sporządzania opracowań i ekspertyz związanych między innymi z efektywnością inwestowania w nieruchomość czy doradztwa w zakresie tego rynku.
Droga do zdobycia uprawnień rzeczoznawcy majątkowego nie jest prosta. Należy zdobyć wyższe wykształcenie na jednym z wskazanych kierunków (prawo, kierunki techniczne, ekonomia lub gospodarka nieruchomościami). Następnie należy odbyć studia podyplomowe w interesującym nas zakresie. Po tych studiach trzeba odbyć co najmniej roczną praktykę zawodową pod okiem uprawnionego rzeczoznawcy. Dopiero po tych wszystkich krokach następuje wpis do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych prowadzonego przez ministerstwo, które ma w swych zadaniach pieczę nad sprawami budownictwa, gospodarki mieszkaniowej i przestrzennej. Ten wpis jest równoznaczny z otrzymaniem uprawnień rzeczoznawcy majątkowego.Takie uprawnienia nakładają na rzeczoznawcę pewne obowiązki, z których nie może on zrezygnować.
W przypadku gdy sąd wystąpi do niego o opinie jako biegłego sądowego rzeczoznawca ma obowiązek taką opinie dostarczyć w określonym czasie. Obowiązuje go także tajemnica zawodowa. Nie może on wyjawiać swych ustaleń osobom trzecim. To wszystko nie zmienia jednak faktu iż jest to bardzo dobrze płatny zawód, na którego usługi wciąż utrzymuje się niesłabnący popyt.
Teraz najlapiej albo zostać komornikiem albo zajać się wyceną neiruchomości.