Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy nie chcą dłużej wynajmować popularnie zwanych stancji i inwestować w cudze mieszkanie. Korzystne ceny nieruchomości, stosunkowo niskie oprocentowanie kredytów i rządowe programy wsparcia zakupu pierwszego mieszkania, m.in. Mieszkanie dla Młodych popychają młodych ludzi do podjęcia decyzji o zakupie własnego lokum. Deweloperzy staja na głowie, by sprostać wymaganiom nowych klientów, a jak pokazują opinie różnych specjalistów, młodzi nabywcy mieszkań mają swoje oczekiwania. Na jakie aspekty zwracają uwagę, decydując się na zakup swoich wymarzonych czterech kątów?
Rozmiar ma znaczenie
Metraż mieszkania to jeden z głównych kryteriów wyboru, wiążący się nierozerwalnie z jego ceną. Na rynku wciąż najpopularniejsze są kawalerki lub niewielkie mieszkania dwu- lub trzypokojowe z oddzielną kuchnią. Nabywcami takich mieszkań są zarówno pary, jak i single. Według danych przedstawionych w raporcie Narodowego Banku Polskiego w ubiegłym roku w Warszawie ponad połowa nowych mieszkań została sprzedana po cenie w przedziale 6-8 tysięcy złotych. W innych największych miastach kraju, tj. Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu najczęściej kupowano mieszkania w cenie 4-6 tys. zł. za mkw. powierzchni.
Wykończenie mieszkania
Coraz większa liczba nabywców mieszkania zwraca uwagę na stan wykończenia lokalu. Mieszkania w stanie surowym nie cieszą się już taką popularnością, bo ich wykończenie wiąże się ze sporym wydatkiem, straconym czasem, poszukiwaniem zaufanej i sprawdzonej ekipy remontowej, wybieraniem materiałów itp. Dodatkowo na czas prac wykończeniowych zmuszeni jesteśmy do dłuższego przebywania w wynajmowanym lokalu, co generuje dodatkowy koszt. Mieszkanie wykończone pod klucz to komfort i wygoda, bo właściwie można w nim zamieszkać od razu po odebraniu kluczy, by przystąpić do dalszego urządzania.
Układ mieszkania
Coraz większego znaczenia nabiera układ mieszkania. Polacy powoli rezygnują z posiadania kilku oddzielnych pokoi na rzecz otwartych przestrzeni, najczęściej w postaci salonu połączonego z kuchnią, co daje spore możliwości aranżacyjne i optycznie powiększa mieszkanie. Rośnie zainteresowanie usługami architektów wnętrz. Polacy chcą, by ich mieszkanie było niesztampowe, a jednocześnie funkcjonalne i wygodne, dlatego dbają o wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. Sporym powodzeniem cieszą się meble wielofunkcyjne, przydatne zwłaszcza przy projektowaniu wnętrza mniejszych mieszkań.
Niepowtarzalny styl
Widać gołym okiem, że nabywcy mieszkań przywiązują dużą wagę do wyglądu i estetyki mieszkania. Nie tylko meble i kolory ścian, ale również wszystkie dodatki tworzące klimat mieszkania muszą ze sobą korespondować i tworzyć jedną całość. A dodatki są coraz bardziej wyszukane. Powodzeniem cieszą się jarmarki staroci, na których za niedużą kwotę można znaleźć coś naprawdę wyjątkowego. Polacy coraz chętniej wprowadzają do swoich wnętrz różne style aranżacyjne. Amerykański glamour, industrialny, rustykalny, prowansalski czy skandynawski to tylko niektóre style, podbijające ostatnio nasze gusta. W aranżacji mieszkania stawia się na prostotę i minimalizm, obecność nietuzinkowych dodatków oraz wykorzystywanie naturalnych materiałów. Intensywne kolory powoli ustępują miejsca spokojnym, pastelowym barwom.
Widok zza okna
Szczególnie w dużych skupiskach miejskich część ludzi upodobała sobie lokalizację mieszkania na modnym osiedlu w centrum miasta, z widokiem na nowoczesne wieżowce i uliczny zgiełk. Jednak daje się zauważyć, że wielu kupujących wybiera mieszkania oferujące zupełnie inne widoki z okna. Nie musi to być panorama całego miasta. Wystarczy urokliwy kawałek zieleni otaczający dachy pobliskich budynków. Oczy inwestorów coraz częściej spoglądają w stronę niezagospodarowanych terenów wokół rzek, parków czy terenów zielonych. Taki widok zachęca potencjalnych nabywców, bo ładuje nasze baterie na cały dzień. A najlepiej smakuje przy filiżance porannej kawy.
Wygląd budynku
Jak podaje Home Broker, deweloperzy dbają o to, by ich projekty były oryginalne i zdecydowanie wyróżniały się w natłoku pospolitych budynków. Osiedla w stylu skandynawskim, śródziemnomorskim czy nawiązujące do jakiejś dziedziny sztuki to niewielki ułamek możliwości firm zajmujących się projektowaniem budynków. By zadowolić gusta najbardziej wybrednych, w projektach mieszkań wydzielane są dodatkowe pomieszczenia, np. przeznaczone na siłownię. Powstaje coraz większa liczba ekobudynków, których główną ideą jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych, czytamy na oficjalnej stronie serwisu.
Zmieniły się czasy i wzrosły nasze oczekiwania w stosunku do wyglądu i użyteczności naszego mieszkania. Prostota, minimalizm, funkcjonalność, szczypta niepowtarzalności, przyjazna lokalizacja, ciekawy widok z okna wyznaczają współczesne trendy w rynku nieruchomości. Dawne marzenia starszych pokoleń o własnym mieszkaniu zastępują nasze marzenia o nowoczesnym i nade wszystko funkcjonalnym mieszkaniu.
Tagi: dopłaty, Mieszkanie dla Młodych
Najnowsze komentarze