Wraz z początkiem grudnia pośrednicy z WGN zauważyli nowy trend pośród zebranych danych. Po kilku latach dominacji lokali o średnim metrażu do łask i kręgu zainteresowania klientów deweloperów wracają większe mieszkania, zazwyczaj czteropokojowe. Wynika to głównie z rosnących pensji Polaków oraz tanich kredytów.
Według danych statystycznych od jesieni 2015 roku zauważono wyraźny zwrot zainteresowania w kierunku dużych lokali wśród kupujących mieszkania Polaków. Obecnie wciąż rośnie popyt na lokalu o metrażu minimum 65 – 70 mkw., czyli z dużymi trzema bądź czterema nieco mniejszymi pokojami. To ukierunkowanie wynika z tego, że wyższe zarobki pozwalają nam na zakup większej ilości metrów kwadratowych. W ciągu ostatnich 10 lat dostępność mieszkań z własnej pensji wzrosła o 77 proc. Dziś Polacy za przeciętne wynagrodzenie mogą kupić średnio 0,87 mkw. Są już nawet takie rynki (m.in. w Łodzi, Gdyni), gdzie średnia pensja pozwala na zakup całego metra kwadratowego.
Nie bez znaczenia są tu również dopłaty w ramach programu MDM, rekordowo niskie stopy procentowe, czyli tanie kredyty i stabilne ceny lokali mieszkalnych, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym (od ponad dwóch lat). Zmiany te zdecydowanie zwiększyły dynamikę transakcji używanymi mieszkaniami, przede wszystkim w mniejszych miastach. Dodatkowo na rynku wtórnym większe metraże stanowią częściej oferty po dużo atrakcyjniejszych cenach od metra kwadratowego- im więcej mkw., tym niższa stawka za kupno lokalu. Warto podkreślić, iż segment mieszkań dużych oraz tych do remontu, daje potencjalnie największe szanse do ustrzelenia cenowych okazji na rynku nieruchomości.
Najwięcej obaw przed kupnem tego rodzaju mieszkania przysparza fakt, iż nieruchomości tego typu zwykle trudniej się zbywa, zwłaszcza jeśli nie są położone w atrakcyjnej lokalizacji. Zawsze jednak stanowi wygodną opcję, dając sporo manewru jeśli chodzi o rynek najmu, szczególnie w przypadku tzw. studenckich miejscowości. Można również wynajmować tylko niektóre z pokoi, nie tracąc komfortu życia we własnym M. Dlatego też duża nieruchomość może być bardzo dobrym posunięciem inwestycyjnym.
Najnowsze komentarze