Nasłonecznienie mieszkania to jeden z podstawowych parametrów lokalu mieszkalnego. Decyduje nie tylko o ilości światła, jakie dociera do pomieszczeń, ale ma też duży wpływ na panujące w nich temperatury. Wiele osób szukających własnego M nie zwraca jednak uwagi na ten aspekt nieruchomości. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jakie mieszkania są najbardziej nasłonecznione.
Dlaczego nasłonecznienie mieszkania jest istotne?
Światło słoneczne jest nie tylko przyjemne, ale też istotne dla naszego zdrowia. To efekt tysięcy lat ewolucji. Jesteśmy istotami dziennymi i słońce jest ważne dla nas z biologicznego punktu widzenia. Wpływa na produkcję witaminy D3, ale też na gospodarkę niektórych neuroprzekaźników, np. serotoniny. Dlatego nocny tryb życia oraz zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach pozbawionych naturalnego światła zazwyczaj znajduje niekorzystne odbicie w stanie naszego zdrowia. Najłatwiej to zauważyć, gdy dochodzi do pogorszenia nastroju.
Nasłonecznienie mieszkania a przepisy
Dlatego też nasłonecznienie mieszkania jest tak ważnym aspektem, który niestety często jest pomijany podczas zakupu. Tymczasem jest to na tyle istotne, iż regulacje odnośnie tego parametru zawarte są nawet w przepisach. W Obwieszczeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znajdujemy następujące zapisy:
“§ 60.27) 1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu, innych formach opieki przedszkolnej oraz szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy w godzinach 8:00–16:00, natomiast pokoje mieszkalne – w godzinach 7:00–17:00.
2. W mieszkaniach wielopokojowych wymagania ust. 1 powinny być spełnione przynajmniej dla jednego pokoju.
3. W przypadku budynków zlokalizowanych w zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia, określonego w ust. 1, do 1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.”
Jakie mieszkania są najbardziej słoneczne?
O nasłonecznieniu mieszkania decydują rozmieszczenie okien względem stron świata oraz sąsiedztwo. Zacznijmy od stron świata. Ze względu na dzienną trasę wędrówki słońca po niebie najwięcej naturalnego światła wpada do pomieszczeń zorientowanych na południe, zachód oraz południowy zachód. Z kolei najciemniej będzie w pokojach z oknami na wschód, północ i północny wschód.
Jednak to nie wszystko, ponieważ w gęstej, miejskiej zabudowie dostęp do słońca zazwyczaj ograniczają sąsiednie budynki. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ czasami mieszkanie mimo dobrej, południowo zachodniej wystawy, będzie ciemne, ze względu na pobliską zabudowę zasłaniającą słońce.
Jak zwiększyć nasłonecznienie mieszkania?
Nasłonecznienie mieszkania to parametr ściśle związany z konstrukcją budynku i jego zorientowaniem w przestrzeni. Można jednak podjąć kroki poprawiające dostęp światła. Przede wszystkim należy podzielić pomieszczenia na nocne i dzienne. Nie w każdym pomieszczeniu światło słoneczne zwiększa wygodę z jego korzystania. Sypialnia np. może być ciemna. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, należy tak rozplanować funkcje dostępnych pomieszczeń, aby były one zgodne z poziomem nasłonecznienia.
Druga sprawa to stosowanie luster. Mają one nie tylko funkcję estetyczną – powiększają też wizualnie pomieszczenia, a co najważniejsze tutaj, zwiększają ilość naturalnego światła.
Subiektywne doświetlenie pomieszczeń poprawimy też malując je na jasne barwy, najlepiej na biało.
Najnowsze komentarze