Opublikowano projekt ustawy wprowadzającej w życie Kredyt Mieszkaniowy na Start, czyli pożyczkę mieszkaniową na preferencyjnych warunkach. Jest to rządowy program zastępujący niezwykle popularne działanie Bezpieczny Kredyt 2%, ale jego zasady są nieco bardziej skomplikowane. Mieszkanie na Start 2024 proponuje kredytobiorcom kilka form wsparcia, jednak aby skorzystać z którejś z nich, trzeba spełnić konkretne warunki.
Realna pomoc w dojściu do własności mieszkania
Zdaniem urzędników bariery, które miał usunąć BK 2%, wciąż istnieją w sektorze mieszkań. Do najważniejszych problemów należą wysokie stopy procentowe, które wykluczają z rynku część potencjalnych kupców. Aby to zmienić, w projekcie przewidziano dwie formy kredytu hipotecznego z dopłatami państwa. Pierwszą można przeznaczyć między innymi na zakup domu, mieszkania czy działki pod budowę. Drugi, nazywany kredytem konsumenckim można wydać na pokrycie całości lub części wkładu własnego. Jest to opcja, jakiej jeszcze nie było. Twórcy ustawy zaznaczają, że objęcie kredytów gwarancją nawet do pełnej wartości kapitału sprawia, że są dla banków bardziej bezpieczne niż tradycyjne pożyczki hipoteczne.
Takie kompleksowe podejście do pomocy kredytobiorcy sprawia, że lokal mieszkalny na kredyt może być dostępny także dla osób o mniejszych dochodach, które nie mają jak odłożyć na wkład własny.
Mieszkanie na Start – dla kogo?
Beneficjentami nowego działania mogą zostać tylko osoby bez prawa własności do domu lub mieszkania. Wyjątkiem są rodziny z trójką lub więcej dzieci. W tym wypadku można starać się o kredyt, nawet jeśli jeden z małżonków jest już właścicielem nieruchomości.
Single, którzy chcą skorzystać z kredytu z dopłatą, muszą spełnić jeszcze inny ważny warunek dotyczący wieku. Ponieważ w założeniach wsparciem mają być objęci przede wszystkim ludzie młodzi, potencjalny bezdzietny kredytobiorca w ramach Mieszkania na Start nie może mieć więcej niż 35 lat. Kryterium wiekowe nie obowiązuje w przypadku par i rodzin. Dodatkowo kredytobiorca musi zarabiać w walucie polskiej i nie posiadać innego aktywnego kredytu mieszkaniowego.
Kredyt hipoteczny z dopłatami będzie udzielany na co najmniej 15 lat. Przez pierwszą dekadę obowiązuje stałe oprocentowanie i system rat malejących. Co ważne dopłatami objęte zostanie pierwsze 120 rat. Warunki dotyczące kredytu konsumenckiego są inne. Minimalny okres spłaty to 5 lat, a na preferencyjnych warunkach rozliczane jest pierwsze 60 miesięcznych wpłat.
Do obliczania dopłat stosowany będzie wskaźnik, który przewiduje kilka scenariuszy. Najważniejsza zasada jest jednak taka, że im większa rodzina, tym wyższe wsparcie państwa w spłacie zobowiązania. O jego ostatecznej wysokości decydują jednak również dochody kredytobiorcy. Ustawa przewiduje konkretne progi, po przekroczeniu których dopłaty są ograniczane. Limity dotyczą również wysokości pożyczki hipotecznej i mieszkaniowej oraz powierzchni lokalu, jaki chcemy kupić przy wsparciu programu Mieszkanie na Start.
Choć zasady programu mogą wydawać się zawiłe, każde z ograniczeń ma swoje znaczenie. Wszystkie mają też za zadanie kontrolowanie podaży kredytów udzielanych na preferencyjnych zasadach. Po co? Aby uniknąć błędów twórców BK 2%, który zwiększając dostępność lokali, wpłynął też na znaczące podwyżki cen w sektorze nieruchomości mieszkalnych. Dzięki ograniczeniom ma to być też działanie długoterminowe. Wnioski o kredyty z dopłatami będzie można składać do końca 2027 roku.
Tagi: Mieszkanie na start, program Kredyt Mieszkaniowy Na Start, programy wspierające rynek mieszkaniowy
Najnowsze komentarze