Co trzy miesiące portal Nieruchomosci-online.pl w kooperacji z fachowcami z Centrum Badawczo-Rozwojowego przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu przeprowadza badanie dotyczące nastrojów panujących wśród pośredników w obrocie nieruchomościami. Rezultatem powyższej analizy jest INPON, czyli indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami, który bazuje na opiniach wydelegowanej grupy 740 respondentów. Głównym celem wskaźnika INPON jest wzmacnianie siły środowiska, jako bazy najbardziej rzetelnych informacji o sprzedających i kupujących. Sondaż przeprowadzony w grudniu 2021 roku pokazał, że sytuacja na rynku jest dobra, podobnie jak w ostatnich kilku kwartałach. Jak jednak prezentuje się rynek w oczach poszczególnych pośredników? Która grupa przeważa i jakie elementy mają zasadniczy wpływ na humory pracujących w branży?
Nastrój wśród pośredników w obrocie nieruchomościami w IV kwartale 2021 roku oscylował przy wyniku 57,98. Na podstawie metodyki zastosowanej przy tej analizie, uznaje się, że wartość wyższa niż 50 oznacza dobrą sytuację na rynku. Jak wynika z poprzednich badań, taka opinia ma miejsce kolejny kwartał, choć w zestawieniu z III kwartałem 2021 roku wskaźnik spadł o 3,32 pkt. Zdaniem respondentów I kwartał 2022 roku będzie okresem dalszego rozwoju polskiego rynku nieruchomości, zatem progres z ostatnich dwóch kwartałów się utrzyma, jednak z minimalnym osłabieniem. Decydującymi czynnikami, jakie kształtują obecnie nastroje wśród ankietowanych, są kolejne podwyżki stóp procentowych poczynione za sprawą Rady Polityki Pieniężnej NBP oraz narastająca inflacja. Z innej perspektywy pośrednicy zauważają niezłą koniunkturę gospodarczą, zwiększoną sprzedaż z obawy przed rosnącymi cenami mkw. czy inwestowanie w nieruchomości jako zabezpieczenie majątku. Choć cały 2021 r. był rekordowym pod względem zaciągniętych kredytów hipotecznych, to pod jego koniec zmniejszyła się ilość składanych wniosków o pożyczkę. Taki obrót sytuacji odbije się na popycie w 2022 roku, co jest pokłosiem braku stabilności makroekonomicznej związanej z oddziaływaniem inflacji na gospodarkę. Inflacja zaś będzie wpływać na zaostrzenie warunków, jakie trzeba spełnić przy zaciąganiu kredytów, a to z kolei zmniejszy nacisk na windowanie cen, ale jednocześnie wyhamuje aktywność zakupową.
Nastroje wśród ankietowanych coraz mniej optymistyczne
Wśród grupy 740 pośredników, którzy zostali poddani badaniu INPON w IV kwartale 2021 roku, przeważały osoby z neutralnym podejściem (50,7 proc.) i umiarkowani optymiści (38,5 proc.) Zdecydowani optymiści stanowili trochę ponad 4 proc. ankietowanych. Około 7 proc. można w tym badaniu uznać za umiarkowanych pesymistów. Co ciekawe w tej konkretnej analizie w ogóle nie odnotowano zdecydowanych pesymistów. Badanie wykazało jednak, że o 6 pkt. zwiększyła się grupa ankietowanych z neutralnym podejściem, co wraz ze zmniejszeniem się liczby optymistów (o 7,5 pkt.) informuje o zmianie nastroju w odniesieniu do ubiegłego kwartału. Ponadto dość znacząco, bo o 2,2 pkt. zmniejszyło się grono zdecydowanych optymistów przy równoczesnym wzroście o 3,6 pkt. umiarkowanych pesymistów.
W IV kwartale 2021 r. odnotowano spadki wartości we wszystkich segmentach rynku nieruchomości. Największy regres, bo o 5,5 pkt. zaliczył dział sprzedaży większych mieszkań. Ponadto mniejsze zainteresowanie kolejny miesiąc z rzędu wzbudziły domy – spadek o 4,6 pkt. Nadal najbardziej pożądanym towarem w branży nieruchomości są działki budowlane, których kupnem interesuje się najwięcej inwestorów.
Tagi: INPON, raporty - rynek nieruchomości, rynek nieruchomości - prognozy, trendy na rynku nieruchomości
Najnowsze komentarze