Rządowy program Mieszkanie Plus nie spełnił oczekiwań i został zakończony. Najemcy będą mogli stać się właścicielami mieszkań, które obecnie użytkują. Przejście mieszkania z najmu na własność będzie można zrealizować na kilka sposobów. Niezależnie od wariantu ma się to odbyć na wyjątkowo korzystnych warunkach. Pierwsze oferty wykupu mają trafić do lokatorów jeszcze w tym roku.
Program Mieszkanie Plus został uruchomiony w 2016 roku. Jego celem było zwiększenie podaży mieszkań dzięki wprowadzeniu na rynek znacznej liczby lokali. Plan zakładał, że w ramach programu powstanie 100 tys. mieszkań na wynajem, które dzięki umiarkowanej wysokości opłat czynszowych miały być dostępne dla osób, które nie chcą, lub nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania.
Zmienił się rynek i program nie spełnia już swoich założeń
Budynki powstawały na publicznych gruntach, co miało obniżyć koszty inwestycji, a jednocześnie zapewnić atrakcyjne lokalizacje nieruchomości. Ponieważ do tej pory zrealizowanych zostało zaledwie kilkanaście procent planu, program został zakończony, a w jego miejsce mają się pojawić nowe rozwiązania mające na celu ułatwić zakup mieszkania.
Zgodnie z zapowiedziami rządzących program Mieszkanie Plus miał zwiększyć liczbę lokali, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Ponieważ zmienił się rynek i powstają rekordowe liczby mieszkań, nowy program ma wspierać stronę popytową i stanowić ułatwienie w finansowaniu zakupu.
Rozpoczyna się program wykupu mieszkań
Jeszcze w tym roku 550 z blisko 3 tysięcy mieszkań należących do PFR mieszkań może zmienić właściciela. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda już w maju zapowiedział, że wynajmujący będą mogli wykupić lokale na preferencyjnych warunkach. Sposobów wykupu jest kilka:
- pierwszy sposób, to umowa najmu na 25 lat z dojściem do własności. Koszt takiego rozwiązania ma być porównywalny do zakupu mieszkania z finansowaniem w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%.
- drugi wariant, to wykup mieszkania za gotówkę lub przy wsparciu kredytem w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. To nowy rządowy program wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania, który wejdzie w życie na początku lipca bieżącego roku. Za jego pomocą osoby do 45 roku życia będą mogły skorzystać z taniego kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości w cenie nawet 600 tys. złotych (w przypadku małżeństw lub osoby z dzieckiem).
Innym rozwiązaniem jest pozostanie, przy dotychczasowej umowie. Z tej opcji będą mogły skorzystać osoby, którym nie zależy na wykupie nieruchomości na własność.
Wykup pierwszych mieszkań jeszcze w tym roku
Lokatorzy osiedli wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni, Wałbrzychu i Białej Podlaskiej. W przyszłym roku do wykupu ma tracić ponad 2,3 tys. mieszkań m.in. w Dębicy, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Mińsku Mazowiecki, Nowym Targu, Radomiu, Świdniku, Toruniu, Zamościu i we Wrześni.
Tagi: Mieszkanie Plus, programy wspierające rynek mieszkaniowy
Najnowsze komentarze