Jak poinformował serwis Money.pl, rząd szykuje zmianę przepisów o budownictwie społecznym. Chodzi o doprecyzowanie przepisów dotyczących możliwości wykupienia mieszkania należącego do TBS, bo choć od kilku lat istnieje taka opcja, to ze względu na liczne niejasności przepisów prawnych jak dotąd żaden lokal wybudowany w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie został sprzedany.
Po wprowadzeniu zmian prawo wykupu mieszkania nie będzie dotyczyło lokali wybudowanych przed 30 września 2009 roku przez TBS za kredyty udzielone przez Bank Gospodarki Krajowej, jeśli najemca nie wyłożył żadnych pieniędzy na budowę.
Prawo nabycia na własność takiego mieszkania pozostanie natomiast dla wszystkich innych mieszkań zbudowanych przed 2009 przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Według danych Money .pl, od początku funkcjonowania programu budownictwa społecznego powstało 93. tysiące mieszkań w 230 TBSach. Ich wartość przewyższa kwotę 22 miliardów złotych. Poza tym rząd planuje wznowienie akcji i przeznaczenie dodatkowej kwoty 2 miliardów złotych na budowę nowych mieszkań.
Projekt zmian dotyczących wykupu mieszkań od TBS jest na etapie konsultacji, a wkrótce ma trafić przed laskę marszałkowską.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego zostało powołane do życia na mocy ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa. Jego nadrzędnym celem jest budowa mieszkań przeznaczonych pod wynajem, z czynszem odpowiednim dla przeciętnego Kowalskiego, którego nie stać na zakup lub wynajem lokalu. Rządowa oferta szybko spotkała się ze znacznym zainteresowaniem polskiego społeczeństwa.
Najnowsze komentarze