Kredyt hipoteczny a maksymalny wiek kredytobiorcy

Dodane dnia 23 lut 2021 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Kredyt hipoteczny to popularny sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania. Akceptacja wniosku pożyczkowego przez bank poprzedzona jest wnikliwą analizą. Nie każdy wie, że znaczenie przy zaciąganiu hipoteki ma również wiek potencjalnego kredytobiorcy. Nie oznacza to jednak, że kredyt hipoteczny uzyskać mogą tylko osoby w młodym i średnim wieku. Szansę mają również emeryci.

Czy wiek może stać się przeszkodą w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego?

Z powodu najczęściej długiego okresu spłaty kredytu hipotecznego, banki przy wydawaniu decyzji kredytowych biorą pod uwagę również wiek potencjalnego kredytobiorcy. W takiej sytuacji, szczególnie przy wysokich kwotach hipoteki, preferowane są młodsze osoby, dla których okres spłaty wynoszący od 30 do 35 lat będzie przypadał na lata produkcyjne.

Osoby, które przekroczyły 40 lub 50 rok życia również mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. W takich wypadkach lepszą opcją mogą okazać się jednak krótsze okresy kredytowania, wynoszące kolejno 25 i 15 lat.

Kredyt hipoteczny na emeryturze – czy to możliwe?

Dla banku udzielenie kredytu osobie zbliżającej się do końca kariery zawodowej może wiązać się z ryzykiem braku spłaty pożyczki. Szczególnie jeżeli potencjalny kredytobiorca pracuje na etacie i pracę zawodową kończy w wieku 65 lat.

Jeśli jednak do emerytury pozostało jedynie kilka lat, nie oznacza to konieczności całkowitego porzucenia myśli o kredycie hipotecznym. W sytuacji, gdy wiek pożyczkobiorcy zbliża się do wieku emerytalnego, istnieje kilka rozwiązań. Pierwszym z nim jest zaciągnięcie mniejszego kredytu, który zostanie spłacony w ciągu kilku lat. Druga opcja to pozostanie przy wysokiej kwocie kredytu, ale zwiększenie miesięcznej raty. W takim przypadku, w zależności od pozostałych do emerytury lat, a także wartości kredytowanej nieruchomości, trzeba być gotowym na wysokie raty, sięgające nawet kilku tysięcy miesięcznie.

Warto podkreślić jednak, że wiek 65 lat nie musi być datą graniczną dla spłaty kredytu. Szczególnie jeżeli pożyczkobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą lub posiada dochody pasywne.

Jednak nie tylko. Także osoby, które pobierają świadczenia emerytalne w wysokości pozwalającej na regulowanie zobowiązań, mają szansę otrzymać kredyt hipoteczny lub wydłużyć okres jego spłaty na lata po zakończeniu pracy zawodowej.

W przypadku wysokich pożyczek dobrym wyjściem jest np. nadpłata kredytu przed przejściem na emeryturę, co pozwoli zmniejszyć kolejne raty. Innym wyjściem jest dołączenie do kredytu młodszego poręczyciela lub drugiego kredytobiorcy – dziecka lub wnuka.

Wiekiem granicznym kredytowania jest w takiej sytuacji średni wiek życia, który w Polsce szacowany jest na 78 lat.

Nie można zapomnieć, że w przypadku kredytu hipotecznego to nieruchomości stanowi główne zabezpieczenie spłaty pożyczki. Dotyczy to kredytów zawieranych przez kredytobiorców w każdym wieku. Dodatkową możliwością jest ubezpieczenie pożyczki. Dzięki temu również osoby w starszym wieku znajdujące się w dobrej sytuacji finansowej mają szansę sfinansować zakup mieszkania lub domu kredytem hipotecznym.

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny? Skorzystaj z >>kalkulatora zdolności kredytowej<<.

Tagi:

Dodaj komentarz