Kredyty hipoteczne – zmiany w przepisach

Dodane dnia 24 mar 2017 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

kredyt hipoteczny

Trwają prace nad regulacją zobowiązań w ramach kredytów hipotecznych. Nowe prawo wejdzie w życie do końca 2017 roku, co w znacznym stopniu wpłynie na kredytobiorców. Ponadto z opóźnieniem wejdą również w życie zapisy unijnej dyrektywy MCD, mającej na celu poprawę sytuacji kredytobiorców, którzy finansują kupno nieruchomości.

Uzyskanie informacji o ofercie

W pierwszej kolejności kredytobiorca będzie pozyskiwał informacje o ofercie. Pośrednik lub bank, w oparciu o potrzeby i charakterystykę sytuacji klienta będzie zobowiązany do przygotowania formularza informacyjnego, który zawierał będzie indywidualne informacje niezbędne do porównania ofert (tzw. warunki cenowe odpowiednio dopasowane do potencjalnego kredytobiorcy). Dane zawarte w formularzu będą ważne przez okres 14 dni. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca zdecyduje się na przedstawione warunki, a bank w międzyczasie zmieni ofertę wiążące będą warunki sprzed zmiany.

Złożenie wniosku o kredyt

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o kredyt. Bank na wydanie decyzji kredytowej będzie miał 21 dni od dostarczenia aplikacji. Przez dwa tygodnie (14 dni) od upłynięcia 21 dni od złożenia wniosku kredytobiorca będzie miał czas na dokonanie ostatecznego wyboru. W tym czasie będzie możliwe porównanie proponowanych rozwiązań. Kredytobiorca otrzyma również projekt umowy kredytowej, która będzie zawierała warunki ujęte w decyzji.

Badanie zdolności kredytowej

Nowa ustawa precyzyjnie określa badanie zdolności kredytowej. Uznano, że wzrost wartości nieruchomości, bądź przewyższająca kwotę kredytu wartość zabezpieczenia nie mogą stanowić podstawy pozytywnej decyzji kredytowej. Warto nadmienić, że ryzyko błędu podczas procedury, obciąża bank. W przypadku odmowy udzielenia kredytu (wynik informacji pochodzących z baz danych) bank jest zobowiązany do uzasadnienia przyczyn odmowy. Nowa ustawa określa również zasady, na podstawie których klient nawet po podpisaniu umowy, będzie mógł zrezygnować z podjętej decyzji (www.bankier.pl).

Tagi: ,

Dodaj komentarz