Od początku przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy podatkowe dotyczące garaży w budynkach mieszkalnych. Aby uniknąć wysokiej opłaty, ich właściciele muszą złożyć nową deklarację. Będą na to mieli niewiele czasu.
1 stycznia 2025 roku zmieniają się przepisy dotyczące opodatkowania garaży w budynkach mieszkaniowych. Zgodnie z nowymi regulacjami będą one uznawane za cześć mieszkalną budynku. Dla sporej części właścicieli miejsc postojowych będzie to pozytywna zmiana, dzięki której będą mogli trochę oszczędzić.
Koniec ze zróżnicowanym podejściem
Aktualnie wysokość podatku od nieruchomości, jaki musieli odprowadzić właściciele miejsc postojowych zależała od jego statusu. Dla miejsc postojowych przynależnych do mieszkania już wcześniej była stosowana niska stawka, jaka obowiązuje w przypadku lokali mieszkalnych.
Jeżeli miejsce w garażu stanowiło odrębną własność, to stawka podatku była nawet kilkukrotnie wyższa, ponieważ nieruchomość taka była traktowana w kategorii pozostałych budynków. Zasady te zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny i musiały zostać zmienione.
Podatek nawet dziesięć razy niższy niż obecnie
Zmianę najbardziej odczują właściciele miejsc postojowych i garaży w budynkach wielorodzinnych. Podatek, jaki będą płacić od przyszłego roku może stanowić zaledwie jedną dziesiątą obecnej składki. Muszą oni jednak pamiętać o tym, żeby złożyć w urzędzie skarbowym nową deklarację podatkową IN-1.
Jest to informacja o obiektach i nieruchomościach budowlanych. Muszą ją składać właściciele, współwłaściciele, użytkownicy i współużytkownicy wieczyści oraz posiadacze i współposiadacze obiektów.
Czas na formalności tylko do końca stycznia
Czas na złożenie deklaracji we właściwym organie podatkowym jest do końca stycznia 2025 roku.
Jeśli deklaracja nie zostanie złożona na czas, to podatek zostanie naliczony na starych zasadach. W 2025 roku maksymalna stawka wyniesie 11,48 zł za metr kwadratowy. Niższa stawka stosowana dla lokali mieszkalnych wynosi zaledwie 1,19 zł za metr kwadratowy. Biorąc pod uwagę powierzchnię miejsca postojowego, roczna opłata nie jest wysoka, jednak warto skorzystać możliwości obniżenia wydatków. Szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami kilku miejsc postojowych.
Jak co roku, do końca lutego otrzymamy informację dotyczącą decyzji o wysokości podatku od nieruchomości. Jeśli spóźnimy się ze złożeniem deklaracji IN-1 i zostaniemy objęci wyższą stawką, to możemy jeszcze złożyć korektę. Na podstawie aktualizacji deklaracji urząd wyda ponowną decyzję, uwzględniając nową stawkę i obniżając wymiar podatku. Aby uniknąć jednak dodatkowych formalności, stresu i straty czasu warto pamiętać o terminie, który upływa wraz z końcem stycznia.
Tagi: nieruchomości i podatki
Najnowsze komentarze