Początek 2022 roku przyniósł stabilizację cen nieruchomości na większości rynków, a w niektórych lokalizacjach nawet obniżki. Jednak tych, którzy liczyli na to, że tendencja spadkowa będzie trwała, rozczarują dane udostępnione przez Cenatorium portalowi Bankier.pl. Wynika z nich bowiem, że w II kwartale br. ceny transakcyjne ponownie wzrosły.
Redakcja Bankier.pl we współpracy z Pulsem Biznesu oraz Cenatorium co kwartał opracowuje raport dotyczący cen transakcyjnych obowiązujących na polskim rynku nieruchomości. Są to ceny, za które mieszkania rzeczywiście zostały sprzedane, a nie te widniejące w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości. Raport dotyczy największych polskich miast.
W stolicy naszego kraju średnia cena transakcyjna kawalerki o powierzchni do 35 mkw. wzrosła o prawie 7 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Średnia cena za metr kwadratowy przekroczyła 12 tys. zł, co oznacza wzrost o 10,4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Większe mieszkania, te o powierzchni między 35 a 60 mkw., podrożały o blisko 5 proc., osiągając cenę 11 tys. zł/mkw. Najmniejszy wzrost cen dotyczy mieszkań największych – powyżej 80 mkw. W Poznaniu z kolei najbardziej podrożały mieszkania średniej wielkości – o 5,1 proc., co spowodowało, że ceny transakcyjne po raz pierwszy osiągnęły wysokość 8000 zł/mkw. Łódź, pomimo że tańsza od pozostałych dużych miast, odnotowała roczny wzrost cen o ponad 10 proc. Mieszkania o powierzchni od 35 do 60 mkw. w II kw. 2022 r. sprzedawane były po cenie o 5,3 proc. wyższej niż w I kw. tego roku i aż o 12,5 proc. wyższej niż w II kw. roku 2021. Ceny większych mieszkań (60-70 mkw.) po raz pierwszy przekroczyły cenę 6000 zł/mkw. Najdroższe mieszkania, oprócz Warszawy, znajdziemy w Krakowie. Tutaj również najbardziej podrożały kawalerki – o 6,4 proc. w porównaniu z I kwartałem. Porównując natomiast ceny rok do roku, największy wzrost aż o 14 proc., dotyczy mieszkań o powierzchni od 35 do 60 mkw. W stolicy Dolnego Śląska, kawalerki w ujęciu kwartalnym podrożały o 5,5 proc. i była to największa podwyżka od końcówki 2019 r. Gdańsk jest miastem, w którym ceny uległy najmniejszej zmianie. Porównując I i II kwartał br., widzimy wzrost cen kawalerek w Gdańsku o 3,2 proc., a największych mieszkań jedynie o 0,5 proc. W Olsztynie ceny transakcyjne mieszkań średniej wielkości i kawalerek rosną od 4 lat. Ceny takich nieruchomości wzrosły też najbardziej w porównaniu kwartał do kwartału i rok do roku. Wzrost roczny wyniósł ok. 6 proc., natomiast kwartalny 9 i 13 proc.
Analizując sytuację w największych polskich miastach, widzimy, że w II kw. 2022 r. w szczególności wzrosły ceny transakcyjne kawalerek i mieszkań średniej wielkości – do 60 mkw. Kwartał do kwartału ceny rosły od 2 do 7 proc., jednak w skali roku podwyżki zwykle nie przekraczały 10 proc., co spowodowane jest wyhamowaniem cen, które miało miejsce pod koniec ubiegłego roku. W ostatnich miesiącach mamy też do czynienia ze spadkiem zainteresowanie kredytami hipotecznymi. W sierpniu br. w bankach złożono jedynie 12,3 tys. wniosków kredytowych, podczas gdy rok wcześniej było ich o 72,9 proc. więcej. Niższa też była średnia wartość kredytów, o które wnioskowali klienci, co ma związek ze stale rosnącymi stopami procentowymi i spadającą zdolnością kredytową.
Tagi: ceny mieszkań, raporty - rynek nieruchomości, wzrost cen mieszkań
Najnowsze komentarze