Polskie społeczeństwo jest coraz starsze. Wpływa to na wszystkie dziedziny życia, także na rynek nieruchomości. Prognozy dotyczące zwiększającego się wieku nowych właścicieli lokali mieszkalnych powoli stają się kierunkowskazem dla deweloperów.
Mieszkania dla seniorów – nowe produkty rynku nieruchomości
Zmiany w strukturach ofert deweloperów wynikają ze zmian demograficznych. To właśnie seniorzy stają się znaczną grupą kupujących nowe lokale mieszkalne.
Rosnący popyt na mieszkania spowodowany jest odchodzeniem od starego modelu rodzin wielopokoleniowych. Tym samym nabywanych jest mniej dużych domów a więcej mieszkań. W przeciwieństwie do lat 90 obecnie ludzie starsi wybierają samodzielny tryb życia. Odpowiednio dostosowany lokal mieszkalny z pewnością wpłynie na standard ich życia. Zarówno osoby młodsze, jak i starsze z uwagi na koszty utrzymania domu decydują się na zakup mieszkania.
Polski rynek mieszkań przeznaczonych dla seniorów jest obecnie słabo rozwinięty. Inaczej wygląda sytuacja na zachodzie. W Polsce panuje przekonanie, że seniorzy nie są zamożni. To prawda, jednak w przeciwieństwie do ludzi młodych, większość z nich jest właścicielami starych mieszkań lub domów. To właśnie ta grupa powinna stać się nabywcami nowych lepszych i przystosowanych do potrzeb starszych osób lokali mieszkalnych.
Potrzeba zamiany starego mieszkania na nowe najczęściej wiąże się z wyprowadzką dzieci, śmiercią współmałżonka lub chorobą. Uwolnienie kapitału i zainwestowanie go w nowe lepiej dostosowane mieszkanie jest wówczas najlepszym rozwiązaniem.
Wyzwania stojące przed polskim rynkiem nieruchomości dla seniorów
Współcześni seniorzy mają świadomość problemów, które mogą się pojawić przed nimi w ciągu najbliższych lat. Dlatego decydując się na zakup nowego mieszkania, mają równie wysokie wymagania, co pozostali nabywcy. Grupa ta, to nie tylko świeżo upieczeni i pełni sił emeryci. To także osoby niedomagające, niepełnosprawne oraz takie potrzebujące opieki.
Rynek nieruchomości przeznaczonych dla seniorów dopiero się rozwija. W jakim kierunku powinien iść i jakie wyzwania podejmować, aby zaspokoić potrzeby starszych nabywców?
- Bliskość lokali usługowych, zwłaszcza sklepów spożywczych
- Odpowiednie połączenia komunikacyjne, czyli niezbyt oddalony przystanek autobusowy lub tramwajowy
- Mała ilość schodów w bloku. Dodatkowo powinna się w nim znaleźć winda i podjazdy dla wózków inwalidzkich
- Bliskość terenów zielonych, np. park
- Mała powierzchnia mieszkania. Najchętniej wybieranymi przez seniorów mieszkaniami są te o powierzchni nie większej niż 50 m²
- Mieszkania powinny być wyposażone w balkon
- Bliskość placówek medycznych
- Niski czynsz
- Odpowiednie wyposażenie mieszkania, czyli duża łazienka umożliwiająca wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim
- Monitoring, który zwiększy poczucie bezpieczeństwa
Mieszkań z tego typu udogodnieniami jest jeszcze bardzo mało na rynku nieruchomości.
Deweloperzy powoli jednak odchodzą od sprzedaży lokali osobom młodym, które często zmieniają miejsce zamieszkania i mają problemy z uzyskaniem kredytu. Decydują się oni jednocześnie na budowę bloków z powyższymi udogodnieniami. Część z nich modernizuje obecne budynki wyposażając je w windę oraz podjazdy. Niektórzy, bardziej wyspecjalizowani oferują swoim lokatorom opiekę oraz wyżywienie.
Najnowsze komentarze