Mieszkanie jako inwestycja – jak wybrać dobry lokal?

Dodane dnia 8 mar 2018 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Zakup mieszkania to inwestycja długoterminowa. Ciężko przewidzieć, ile będzie wynosiła jego wartość za 10 czy 20 lat. Dlatego warto wiedzieć, jaki lokal sprawdzi się najlepiej, by zminimalizować ewentualne ryzyko.

Ceny nieruchomości to temat budzący wiele emocji. Tuż po boomie na rynku nieruchomości w 2008 roku, w przeciągu kilku lat (2008-2013) ceny mieszkań, po uwzględnieniu inflacji, spadły prawie o 40 proc. Żaden inwestor nie chciałby ponieść takiej straty, dlatego podczas zakupu mieszkania warto zadbać, by inwestycja została przeprowadzona jak najlepiej oraz żeby była to inwestycja, która albo ograniczy ewentualne ryzyko spadku wartości lokalu, albo pozwoli nam kupić nieruchomość tanio, a sprzedać po dużo wyższych cenach bez długotrwałego oczekiwania na nabywcę.

Podczas nabywania mieszkania nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak w przyszłości będzie wyglądać sytuacja cenowa na rynku. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie nieruchomości w przypadku tendencji spadkowej cen w równym tempie tracą na wartości. Jeśli chcemy lokum sprzedać w przyszłości, najlepiej kupić taki lokal, dla którego istnieje największe prawdopodobieństwo wzrostu ceny rynkowej. Ma na to wpływ wiele czynników: wielkość mieszkania, rozkład pomieszczeń, umiejscowienie w budynku, czy lokalizacja na mapie miasta. Warto pamiętać o tym, że niektóre czynniki mogą w dłuższej perspektywie ulec zmianie, np. atrakcyjna dziś okolica za 10 lat może stracić swoje walory.

Lokalizacja

Lokalizacja mieszkania ma olbrzymie znaczenie. I to zarówno ta na planie miasta, jak i umiejscowienie w budynku. W każdym mieście są bardziej i mniej atrakcyjne lokalizacje, trzeba jednak wziąć pod uwagę głównie przyszłość: warto zapoznać się planami rozwoju miasta, przyjrzeć się trendom demografii i zastanowić, jak sytuacja będzie wyglądać za 10 czy 20 lat. Największą popularnością cieszą się lokalizacje blisko centrum (szczególnie w miastach szybko poszerzających swoje granice) i terenów rekreacyjnych. Jeśli chodzi o usytuowanie w budynku, to mieszkania na wyższych piętrach są częściej wybierane: oferują więcej światła, większy spokój i lepsze widoki, najrzadziej wybierane są zaś mieszkania przylegające do ruchliwych, hałaśliwych ulic.

Metraż

Z analizy danych opracowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w serwisach ogłoszeniowych najwięcej jest ofert sprzedaży mieszkań o dużym metrażu, jednak chętnych na nie jest zdecydowanie mniej i to one są najdłużej eksponowane w serwisach. Jeśli nie chcemy mieć w przyszłości problemów ze sprzedażą mieszkania, lepiej zainwestować w mniejszy lokal. Niezmiennie od wielu lat największą popularnością cieszą się niewielkie 2- i 3-pokojowe mieszkania o metrażu od 40 do 60 metrów.

Dodatki

Dla wielu osób liczy się fakt, czy mieszkanie posiada łatwo dostępny balkon i czy jego wielkość pozwala na chociażby spokojny odpoczynek (istotne jest np. to, czy znajduje się wystarczająco dużo miejsca na stolik i krzesła) czy suszenie prania.

Szczególnie cenione są również miejsce garażowe, pozwalające na bezstresowe parkowanie samochodu, a także wystarczająco przestronna komórka lokatorska lub piwnica, pozwalająca na wygodne przechowywanie nieużywanych bądź większych rzeczy, a tym samym utrzymanie większego porządku w mieszkaniu.

Najlepszą inwestycją będzie zatem zakup dwu-trzypokojowe mieszkania położonego blisko centrum, z miejscem garażowym, piwnicą i praktycznym rozkładem – te czynniki mogą mieć wpływ na wzrost wartości lokalu i szybkie znalezienie nabywcy w przyszłości.

Dodaj komentarz