Portal Nieruchomosci-online.pl w kooperacji ze specjalistami z Uniwersytetu we Wrocławiu stał się prekursorem w Polsce i zaczął regularnie analizować nastroje, jakie panują w środowisku pośredników obracającymi nieruchomościami. Opracowany II kwartał 2021 roku napawa optymizmem, choć wyniki nieco się różnią, przy zbadaniu wybranych obszarów sektora nieruchomości.
Optymistyczna sytuacja na rynku nieruchomości w II kwartale 2021 r.
Analiza portalu Nieruchomocci-online.pl i Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu miała miejsce w dniach 15-22 czerwca i została przeprowadzona przez dr hab. prof. UEW Dorotę Rynio i dr hab. prof. UEW Alicję Zakrzewską-Półtorak. Badaniom zostały poddane trzy kluczowe obszary dla funkcjonowania sektora z punktu widzenia biur nieruchomości. Były to: poziom cen, poziom popytu oraz poziom podaży. Analiza została przeprowadzona wśród 207 przedstawicieli branży, a wyniki pokazują, że w opinii agentów i biur II kwartał br., czyli okres od kwietnia do czerwca należy odebrać pozytywnie. Był to czas, gdzie potencjalni nabywcy oswoili się z tematem pandemii, a negatywne skutki z nią związane wyhamowały. Sam rynek w krótkim czasie zdołał się dostosować do dynamiki zmian i nowych, nieco wymagających warunków. Przy dobrym odbiorze II kwartału należy wspomnieć, że prognozy związane z III kwartałem br. są w ocenie pośredników jeszcze bardziej optymistyczne. Wnioski te zostały wysnute na podstawie uwarunkowań społeczno-gospodarczych (m.in. stabilna sytuacja w sektorze bankowym), zmian, jakie zachodzą w bliskim otoczeniu rynku nieruchomości (szybkie dostosowanie się do panujących warunków), a także z nastrojów rynkowych.
Badanie uwzględniło osiem segmentów, a najlepszy wynik w II kwartale br. został osiągnięty przez sprzedaż działek budowlanych. Z tego wynika, iż przedstawiciele branży w tym obszarze upatrują największy potencjał sprzedażowy. Na kolejnym miejscu w zestawieniu uplasowała się sprzedaż mieszkań i domów. Przy tym segmencie również przewidywany jest optymistyczny scenariusz, głównie za sprawą dużego popytu na ten rodzaj nieruchomości.
Reasumując, wszystkie elementy badania zakładają, że sprzedaż działek, mieszkań oraz domów w następnym kwartale utrzyma się na już wysokim pułapie, a być może dojdzie jeszcze do dynamiczniejszego wzrostu. Mniej optymistyczna sytuacja panuje w sektorze najmu mieszkań i kawalerek. W związku z ciągle odczuwalnymi skutkami pandemii tj. dużo mniejszym zainteresowaniem związanym z wynajmem nieruchomości, agenci liczą na poprawę rynkowej koniunktury w niedalekiej przyszłości.
Autorki badania poddały analizie także indywidualne nastroje samych ankietowanych. Warty podkreślenia jest fakt, iż żaden spośród 207 pośredników, nie wykazywał pesymistycznego nastawienia, a 6,3 proc. tj. 13 ankietowanych zakwalifikowano jako zdecydowanych optymistów. Mniej niż 2 proc. tj. 4 uczestników badania określiło się mianem umiarkowanych pesymistów. Zdecydowana większość tj. 51 proc. pośredników to umiarkowani optymiści, a 40 proc. uznano za neutralnych. Można zatem śmiało wysnuć wniosek, że na koniec II kwartału 2021 roku pośród przebadanych pracowników rynku nieruchomości dominować będzie grupa optymistów.
Pełna wersja raportu: “Badanie nastrojów pośredników: II kwartał 2021 na plus, ale co dalej?”
Tagi: raporty - rynek nieruchomości
Najnowsze komentarze