Z Bezpiecznego Kredytu 2% skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych w całej Polsce. Jego następca miał początkowo wystartować w 2024 roku, ale wiadomo już, że do tego nie dojdzie. Możliwe, że nastąpi to w 2025 roku, ale dalej nie ma co do tego gwarancji. Tymczasem Niemcy uruchomili własny program dopłat do kredytów, który nieco różni się od polskiego wariantu. W czym tkwi ta różnica?
We wrześniu ruszył niemiecki program dopłat do kredytów hipotecznych
Kolejne miesiące w Polsce przynoszą coraz więcej znaków zapytania w związku z programem dopłat do zobowiązań hipotecznych. Tak naprawdę trudno przewidzieć, czy w ogóle zostanie wprowadzony. Natomiast w Niemczech uruchomiono program o zbliżonej konstrukcji do polskiego Bezpiecznego Kredytu 2%. Ma on zachęcić do kupowania nieruchomości, ale starych. Aby skorzystać z dopłat, należy spełnić następujące warunki:
- wychowywać co najmniej jedno dziecko – oferta kierowana jest zarówno do par, jak i osób, które wychowują je samodzielnie.
- nie osiągać zbyt wysokich dochodów – jeśli w gospodarstwie domowym zamieszkuje jedno dziecko w wieku do 18. lat, próg wynosi 90 tys. euro. Za każde kolejne podnoszony jest o 10 tys. euro.
- nieruchomość musi być przynajmniej w 50% własnością beneficjentów.
- trzeba zamieszkiwać w tym obiekcie.
- nie mieć innej nieruchomości w Niemczech.
To podstawowe warunki dotyczące kredytobiorców, którzy mogą skorzystać z pożyczki na preferencyjnych warunkach. Jednak jest również wymóg dotyczący samej nieruchomości.
Jakie nieruchomości obejmuje program?
Tutaj pojawia się nietypowość tego programu, gdyż dofinansowanie można uzyskać na zakup nieruchomości o klasach energetycznych F, G lub H, przy czym ta ostatnia jest najniższą możliwą w Niemczech. Może ono objąć kwotę pożyczki do 150 tys. euro. Jednak kredytobiorca zobowiązuje się w ciągu 4,5 roku przeprowadzić remont tak, aby budynek osiągnął przynajmniej klasę energetyczną EH 70. W praktyce oznacza to, że dany obiekt zużywać będzie o 30% mniej energii niż dopiero co wzniesiony. Kredytobiorca może otrzymać pożyczkę o wartości stanowiącej jedynie część ceny zakupu nieruchomości.
Warunki pożyczki w ramach programu wsparcia kredytobiorców
Maksymalna kwota pożyczki, jaką można uzyskać w ramach programu, wynosi wspomniane 150 tys. euro i jest to zobowiązanie niskooprocentowane. Dostępne jest na następujących warunkach:
- pożyczka na okres od 7 do 35 lat – stała rata miesięczna, oprocentowanie wynosi 3,31%.
- pożyczka na okres od 7 do 10 lat – z nominalną stopą procentową w wysokości 1,59%. W okresie kredytowania płaci się jedynie odsetki, a uzyskany kapitał zwraca się dopiero na koniec finansowania.
Niemcy przygotowali program, w którym określili bardzo konkretny cel, co też wiąże się z dyrektywą budynkową, przyjętą przez Parlament Europejski w 2024 roku. Jednym z jej założeń jest poprawa efektywności energetycznej budynków – wszystkie w Unii mają być zeroemisyjne do 2050 roku.
Tagi: dopłaty, nieruchomości w Europie, programy wspierające rynek mieszkaniowy
Najnowsze komentarze