Od 1. stycznia 2018 stycznia wprowadzono zmiany w selektywnej zbiórce odpadów. Doszła kolejna grupa, są to bioodpady.
Przed zmianą odpady komunalne wrzucaliśmy do trzech pojemników, które podzielone były na: suche, mokre i szkło. Pierwsze dwa z nich zamieniły swoje dotychczasowe zadanie. W chwili obecnej czarny pojemnik, który przeznaczony był na odpady suche zmieni, swe oznaczenie na “resztkowe“, a pojemnik brązowy używany wcześniej do składowania odpadów mokrych, jest teraz przeznaczony na bioodpady. Pojemnik koloru zielonego do wyrzucania szkła nie zmienił swego przeznaczenia i pozostał w niezmienionej formie. W przyszłości, oprócz trzech wcześniej wspomnianych grup, dojdą jeszcze dwa rodzaje. Będą nimi: papier (kolor niebieski) oraz metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty). Właściciele pojemników na odpady, zobowiązani są do oklejenia ich odpowiednim oznaczeniem, informującym jaki rodzaj odpadów jest w nim magazynowany. Osoby zamieszkujące domy jednorodzinne, nieposiadające dedykowanych pojemników, powinny zaopatrzyć się w kompostownik zarezerwowany do bioodpadów. Cały system selektywnej zbiórki został ujednolicony na obszarze całego kraju. Przeprowadzona zmiana nie dotyczy osób, które zbierają odpady zmieszane (nieselektywne).
Podstawową zasada segregacji odpadów jest oddzielenie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce powinniśmy od siebie oddzielać? Ma się to następująco: tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło i odpady biodegradowalne. Osobne segregowanie wszystkich tych odpadów daje możliwość otrzymania pełnowartościowych surowców, nadających się do ponownego przetworzenia. Tylko w wyniku odpowiedniej segregacji, odpady BIO transportowane mogą być do biokompostowni, w której pozyskiwany jest z nich metan.
Przejdźmy teraz do meritum, czyli co możemy wrzucać do pojemnika na bioodpady, a czego nie powinniśmy.
Wrzucamy:
- resztki warzywne i owocowe (obierki itp.)
- niewielkich rozmiarów gałęzie drzew i krzewów
- trociny, kora drzew
- skoszoną trawę, liście, a także kwiaty
- resztki jedzenia pochodzenia roślinnego
- skorupki jajek
- fusy z kawy oraz herbaty
- pieczywo i ciasta
Nie wrzucamy:
- kości zwierzęcych i surowego mięsa
- odchodów pochodzenia zwierzęcego i materiałów nimi zanieczyszczonych
- popiołu
- wszelkiego rodzaju leków i medykamentów
- drewna impregnowanego, poremontowego
- płyt wiórowych i MDF
- ziemi i kamieni
- pieluch jednorazowych
- niedopałków z papierosów
Nie zapominajmy o tym, żeby odpady biodegradowalne zbierać bez worków foliowych. Nawet najmniejsza domieszka odpadów, które nie powinny znaleźć się w pojemniku brązowym, przekreśla sens istnienia segregacji bioodpadów. Surowiec ten nie będzie odpowiedni do kompostowania i zostanie scharakteryzowany jako odpady mieszane. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy dany odpad powinniśmy potraktować jako BIO, lepiej wrzućmy go do odpadów mieszanych. Niezwykle ważne jest, aby zbierane odpady były surowcem zdatnym do procesu kompostowania.
Tagi: zmiany w prawie
Najnowsze komentarze