Od początku lipca pełna ochrona kupujących nowe mieszkania

Dodane dnia 10 lip 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Od 2 lipca wszyscy nabywcy nieruchomości mogą czuć się w pełni bezpiecznie, gdyż w życie weszło nowe prawo obejmujące wszystkie umowy deweloperskie ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Tym samym zakończył się dwuletni okres przejściowy, umożliwiający sprzedaż nieruchomości na starych zasadach, bez ochrony.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma za zadanie chronić nabywców nieruchomości od 1 lipca 2022 r., kiedy to powołano do życia Ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Tym samym nabywcy, w określonych ustawowo sytuacjach, mają zagwarantowany zwrot wszystkich środków wpłaconych na poczet zakupu domu lub mieszkania. Dzięki temu diametralnie zwiększyło się bezpieczeństwo takich transakcji.

Jednak w przypadku inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się przed wejściem w życie nowej ustawy, objęte były 2-letnim okresem przejściowym, do 1 lipca br. włącznie, i tym samym mogły być sprzedawane na starych zasadach. W praktyce oznaczało to, że jeśli deweloper sprzedał tylko jedno mieszkanie w ramach danej inwestycji przed 1 lipca 2022 r., to wszystkie kolejne w ramach tej samej inwestycji mógł przez kolejne 2 lata sprzedawać bez ochrony oferowanej przez DFG. Tym samym, w tym okresie na rynku powstała sytuacja, gdzie, na podstawie umowy deweloperskiej, jedynie wybrane nieruchomości mogły liczyć na pomoc DFG.

DFG – koniec okresu przejściowego

Od 2 lipca nabywcy nieruchomości nie muszą się już obawiać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Wszyscy oni, kupujący domy i mieszkania z rynku pierwotnego, od teraz podpisując umowę deweloperską, są automatycznie objęci ochroną DFG.

Specjaliści podkreślają, że inwestycja w zakup domu lub mieszkania, jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu, nierzadko wymagająca przeznaczenia na nią oszczędności życia i zaciągnięcia kredytu na wiele lat. Dlatego też ochrona wpłaconych środków jest tak ważna, szczególnie w przypadku inwestycji w trakcie budowy, których przeniesienie własności nastąpi dopiero za kilkanaście miesięcy czy kilka lat.

Zgodnie z komunikatem, w świetle przepisów ustawy, nabywcą jest osoba fizyczna, nabywająca dom lub lokal mieszkalny w celu niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, lub zawodową. Natomiast katalog sytuacji, w których można ubiegać się o zwrot z DFG, został szczegółowo opisany w Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Nabywcy mogą spać spokojnie

Zgodnie z przedstawionymi informacjami, na koniec maja br. ochroną DFG było objętych ponad 73,4 tys. nabywców, którzy zdecydowali się na zakup domu lub mieszkania w ramach blisko 5,4 tys. inwestycji deweloperskich. Dla porównania, pod koniec analogicznego okresu w poprzednim roku, ochronie podlegało 7,6 tys. nabywców oraz ich nieruchomości w ramach ponad 1280 inwestycji deweloperskich. Natomiast średnia wartość nieruchomości objętej ochroną DFG w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku, wyniosła 630,2 tys. zł.

Tagi:

Dodaj komentarz