Przypomnienie dla wszystkich właścicieli nieruchomości. 31 marca każdego roku upływa termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste. Za opłaty uiszczone po tym terminie będą pobierane odsetki ustawowe określone w przepisach kodeksu cywilnego.
Opłatę za użytkowanie wieczyste są zobowiązani wnosić w szczególności osoby prywatne, firmy oraz instytucje, dla których prawo użytkowania wieczystego zostało określone w stosunku do gruntów należących do miasta lub Skarbu Państwa. Wysokość opłaty jest ustalona w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 2 sierpnia 1997 roku i wynosi:
- 0,3 proc. ceny nieruchomości – nieruchomości z prawem do użytkowania wieczystego przeznaczone na cele szczególne,
- 1 proc. ceny nieruchomości – nieruchomości mieszkalne
- 3 proc. ceny nieruchomości – nieruchomości o innym przeznaczeniu.
Wartość nieruchomości zostaje określona podczas spisywania aktu notarialnego, będącego aktem nabycia nieruchomości.
Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu może być aktualizowana nie częściej niż raz w ciągu trzech lat. Warunkiem zmiany wysokości opłaty jest podwyżka wartości nieruchomości.
W przypadku nabycia nieruchomości, o wysokości i terminie opłaty informuje odpowiedni urząd, ale w latach następnych należy uiszczać opłatę corocznie bez uprzedniego wezwania.
O zmianie kwoty opłaty za użytkowanie wieczyste powinien poinformować właściwy urząd w terminie do końca grudnia danego roku, wypowiadając dotychczasową opłatę. Jeśli do tego czasu nie otrzymamy takiej informacji, to możemy mieć pewność, że wysokość opłaty nie ulegnie zmianie. Aktualizacji należnej za użytkowanie wieczyste kwoty może dokonać jedynie Skarb Państwa, odpowiednie jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, będące właścicielami nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste.
Jeżeli podwyższona kwota przekracza nasze możliwości finansowe, można ubiegać się o specjalną bonifikatę, która musi być poparta niskimi dochodami ( zasada ta dotyczy nieruchomości mieszkaniowych). Bonifikata wynosi 50 proc. opłaty za użytkowanie wieczyste, a ojej przyznanie mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 50 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Tagi: formalności
Najnowsze komentarze