Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości

Dodane dnia 12 kwi 2017 w kategorii Obrót nieruchomościami | 0 komentarzy

podatek katastralny

maxxyustas/bigstockphoto.com

Osoby, które sprzedały swój dom lub mieszkanie, zobowiązane są do zapłaty na rzecz fiskusa podatku z tego tytułu. Obowiązek ten istnieje w przypadku powstania po stronie osoby fizycznej przychodu.

Kiedy powstaje przychód?

Przychód taki, pochodzący z odrębnego źródła, pojawi się natomiast, jeśli zbycie nie nastąpiło w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej, a także gdy nastąpi ono w okresie 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość nabyto (odpłatnie lub nieodpłatnie) bądź wybudowano.

Jeśli nastąpiły wskazane wyżej okoliczności, po stronie sprzedającego powstał przychód. Jego wysokość będzie równa wartości domu lub mieszkania, wyrażonej w cenie i wskazanej w umowie sprzedaży, pomniejszonej o koszty zbycia. Przez te rozumiemy koszty niezbędne do przeprowadzenia transakcji, a poniesione przez sprzedającego, np. koszty notarialne, wynagrodzenia pośrednika, koszt wyceny rzeczoznawcy majątkowego.

W przypadku, gdy urząd skarbowy uzna, że cena nieruchomości mocno odbiega od wartości rynkowej, może zlecić własną wycenę rzeczoznawcy majątkowemu. Jeśli potwierdzi on, że cena została zaniżona, organ podatkowy może wezwać podatnika do zapłaty różnicy w podatku, złożenia wyjaśnień co do przyczyn obniżenia ceny i do poprawienia wartości ceny w umowie. Dodatkowo może go obciążyć kosztami sporządzenia opinii przez biegłego. Zaniżenie ceny sprzedaży w celu zmniejszenia wysokości należnego podatku nie ma więc sensu.

Jak uniknąć podatku?

Obowiązku zapłaty podatku można jednak uniknąć, jeśli podatnik wstrzyma się ze sprzedażą do upływu pięciu lat od daty zakupu nieruchomości. Jeśli jednak dokona sprzedaży w tym czasie, aby nie płacić podatku musi uzyskane pieniądze przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Przy czym rozumie się przez to remont bądź zakup nowej nieruchomości, która przeznaczona będzie na realizację osobistych celów mieszkaniowych. Zakup mieszkania pod wynajem nie spełnia więc tego kryterium. Środki uzyskane ze sprzedaży muszą zostać spożytkowane na cel mieszkaniowy w ciągu dwóch lat.

Celem mieszkaniowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest :

  • nabycie nieruchomości mieszkaniowej,
  • nabycie nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod budowę budynku mieszkaniowego,
  • budowa, rozbudowana, nadbudowa, remont, modernizacja własnej nieruchomości mieszkaniowej,
  • spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele określone w punktach powyższych.
Tagi:

Dodaj komentarz