Międzynarodowa firma CBRE, zajmująca się świadczeniem usług dla sektora nieruchomości komercyjnych, przedstawiła raport podczas targów nieruchomości zorganizowanych w Cannes. Według raportu Polska znajduje się na 10. miejscu wśród najbardziej perspektywicznych rynków nieruchomości w Europie. Warszawa zostawiła w tyle m.in. Frankfurt i Barcelonę.
Mimo niekorzystnej sytuacji polityczno-ekonomicznej regionu Europy Środkowo-Wschodniej, spowodowanej stałym napięciem na linii Rosja – Ukraina, Warszawa nadal pozostaje atrakcyjnym punktem na inwestorskiej mapie Europy. Wyraźnie daje się zauważyć, że inwestorzy coraz bardziej interesują się już nie tylko ścisłym centrum naszej stolicy, ale także dalszymi lokalizacjami. Rośnie także popularność innych polskich miast, np. Wrocławia czy Krakowa. Zagraniczni inwestorzy sprzyjają pobudzaniu nowych sektorów i rynków.
Według raportu firmy CBRE najatrakcyjniejszym rynkiem nieruchomości dla potencjalnych inwestorów jest rynek brytyjski (31 proc.). Na kolejnym miejscu znalazły się razem Niemcy oraz Hiszpania (15 proc.). Francję wybrało aż 10 proc. inwestorów, poszukujących źródła inwestowania w regionie EMEA, czyli krajów położonych w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Swego rodzaju rozkwit przeżywa również rynek nieruchomości włoskich, który wybrało 6 proc. zainteresowanych.
Raport firmy CBRE mówi o rosnącym zainteresowaniu zagranicznych inwestorów mniej popularnymi rodzajami nieruchomościami, m.in. mieszkaniami studenckimi, domami seniorów, budynkami przeznaczonymi do świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej. Choć na polskim rynku nieruchomości to zupełne novum, to w przyszłości oko obcego inwestora może skierować swą uwagę na ten właśnie sektor.
Niepodzielnym liderem sektora nieruchomości pozostają lokale biurowe. To one przyciągają największą liczbę zainteresowanych. Na dalszym miejscach znajdują się obiekty przemysłowe i magazynowe. Jak zauważa czołowy ekonomista firmy CBRE, Richard Barkham, Europa kusi zagranicznych inwestorów różnicą pomiędzy wysokością stóp kapitalizacji i oprocentowaniem obligacji, co stwarza potencjalnym inwestorom znakomite warunki do wprowadzania swojego kapitału na rynek europejski.
Najnowsze komentarze