Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, który należy brać pod uwagę, podejmując decyzję o zakupie mieszkania. Nie wszystkie wady lokalizacji jesteśmy w stanie stwierdzić od razu. Jednym z czynników negatywnie wpływających na komfort mieszkania jest wysoki poziom hałasu. Warto go dobrze sprawdzić jeszcze przed zakupem.
Gdy uciążliwy hałas odczujemy dopiero po przeprowadzce do nowego mieszkania, będziemy mieli związane ręce. Walka z hałasem może być kosztowna, natomiast lekarze są zgodni, że zbyt wysoki poziom hałasu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Specjaliści określili, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniu z poziomem natężenia dźwięku wynoszącym 55 dB powoduje dyskomfort, a powyżej 75 dB aktywnie szkodzi organizmowi.
Kiedy hałas może być groźny?
Zgodnie z polskimi przepisami maksymalny, dopuszczalny poziom hałasu w mieszkaniu wynosi 40 dB w dzień (od 6:00 do 22:00) oraz 30 dB w nocy. Rozporządzenie Ministra Środowiska określa też normy hałasu na zewnątrz zabudowań mieszkalnych. Wynoszą one 50 dB w dzień i 40 dB w nocy na terenach zabudowy jednorodzinnej oraz 55 dB w dzień i 45 dB w nocy na terenach zabudowy wielorodzinnej, oraz w strefie śródmiejskiej miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
Większy hałas może pochodzić z dróg, linii kolejowych i tramwajowych. Nie może on przekroczyć 61 dB w dzień i 56 dB w nocy na terenach zabudowy jednorodzinnej. Na terenach zabudowy wielorodzinnej norma wynosi 65 dB w dzień i 56 dB w nocy. W strefie śródmiejskiej miast powyżej 100 tys. mieszkańców hałas generowany przez komunikację nie może być wyższy niż 68 dB w dzień i 60 dB w nocy.
Jak zmierzyć poziom hałasu?
Zanim zaczniemy myśleć o pomiarach, warto sprawdzić, jak blisko nieruchomości jest droga i jakie występuje na niej natężenie ruchu, czy są w pobliżu tramwaje lub linia kolejowa, czy nieruchomość nie jest położona w osi pasa startowego dużego lotniska i czy nie ma w sąsiedztwie obiektów przemysłowych, które mogą generować uciążliwy hałas.
Najprostszy, ale najmniej dokładny sposób pomiaru, to skorzystanie z darmowej aplikacji na smartfona. Tą metodą szybko określimy ogólny poziom hałasu i dysponując wolnym czasem, będziemy mogli powtórzyć pomiary w różnych godzinach, a nawet dniach tygodnia.
Wykonane samodzielnie pomiary warto zweryfikować za pomocą mapy akustycznej. Można ją najczęściej znaleźć na stronach urzędu miasta lub gminy albo na miejskich serwisach informacyjnych. Mapa taka podaje, jaki jest przeciętny poziom hałasu na danym obszarze.
Gdy na podstawie wykonanych przez siebie pomiarów i informacji zawartych na mapie akustycznej mamy podejrzenia, że poziom hałasu może przekraczać granicę komfortu warto wykonać specjalistyczne pomiary.
Fachowiec posiadający odpowiednie uprawnienia wykona pomiary za pomocą specjalistycznego sonometru (decybelomierza). Miarodajny wynik będzie uzyskany po wykonaniu od kilkunastu, do kilkuset pomiarów, z których następnie wyciąga się średnią. Pomiary są wykonywane zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz budynku. Uzyskane wyniki są następnie porównywane z obowiązującymi normami.
Koszt wykonania pomiarów przez eksperta będzie uzależniony od lokalizacji, ilości wykonywanych pomiarów i użytego sprzętu. Będzie on wynosić od kilkuset złotych do około tysiąca. Jest to cena naszego komfortu i dobrego samopoczucia w nowym mieszkaniu.
Najnowsze komentarze