Pozycja spółdzielni na rynku mieszkaniowym

Dodane dnia 20 sie 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Spółdzielnie mieszkaniowe, kiedyś powszechne, od lat są wypierane przez komercyjne budownictwo deweloperskie. Popularność budownictwa spółdzielczego spada z roku na rok.

Pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę spółdzielnie mieszkaniowe plasują się na trzecim miejscu, zaraz po firmach deweloperskich i inwestorach indywidualnych. W skali kraju na rzecz spółdzielni wydano zaledwie 418 pozwoleń, niemal o 300 mniej niż w ubiegłym roku. Obrazuje to słabnącą pozycję spółdzielni na rynku mieszkaniowym.

Lokale znajdujące się w zasobach spółdzielni są ponadto regularnie wykupowane, co dodatkowo obniża ich udział w rynku. Tendencja ta nie jest jednak widoczna w całej Polsce. W niektórych miastach spółdzielnie radzą sobie całkiem dobrze, nie tylko zarządzając istniejącym już zasobem mieszkaniowym, ale i rozpoczynając kolejne inwestycje. Jednak należy mieć na uwadze, że budowy takie mają charakter komercyjny, a spółdzielnia mieszkaniowa działa wówczas jak deweloper, czyli buduje lokale z zamiarem ich sprzedaży.

Likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego miała istotny wpływ na pogorszenie się sytuacji spółdzielni, co obrazują statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Między rokiem 2008 a 2017, ilość ukończonych lokali spółdzielczych zmniejszyła się o ponad 70%. Największa aktywność spółdzielni widoczna jest w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie. Tutaj podmioty te radzą sobie zdecydowanie lepiej niż w pozostałych częściach kraju. W wymienionych pięciu miastach w 2017 roku spółdzielnie ukończyły aż 44 % wszystkich lokali ukończonych w całym kraju. Przy czym najwięcej mieszkań spółdzielczych powstaje nie w Warszawie, chociaż ta do 2015r. wiodła prym w tym zakresie, a w Rzeszowie, który jest miastem o wiele mniejszym od stolicy.

Główną przyczyną dobrej kondycji spółdzielni mieszkaniowych w tym mieście jest niedobór mieszkań, których ilość nie zaspokaja rosnącego popytu. Deweloperzy natomiast swoje inwestycje lokalizują przede wszystkim w największych ośrodkach miejskich, gdzie lokale takie szybko się sprzedadzą, dając przy tym o wiele wyższy zysk. Ponadto w Rzeszowie kondycja finansowa spółdzielni pozwala na rozwój i uruchamianie nowych inwestycji. Jest to sygnał mogący wskazywać na to, że popularność spółdzielni w tym mieście szybko nie spadnie.

Tagi:

Dodaj komentarz