Kupując mieszkanie od dewelopera jeszcze przed zakończeniem inwestycji, musimy uzbroić się w cierpliwość, na wykańczanie i odbiór trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Przed ukończeniem budowy możemy jednak sprawdzić, jak wygląda postęp prac oraz czy są one zgodne z zawartą z deweloperem umową.
Nie zawsze jednak wizyta na budowie będzie możliwa. Jej termin na pewno trzeba wcześniej ustalić z deweloperem. Na budowie panują ponadto określone zasady, których będziemy musieli przestrzegać. Odwiedziny są możliwe dopiero, gdy inwestycja osiągnie etap surowy zamknięty. Zdarza się, że deweloperzy wpuszczają przyszłych mieszkańców na budowę wcześniej, kiedy gotowa jest konstrukcja dachu, nie ma jeszcze okien i drzwi, a budynek znajduje się w stanie surowym otwartym. Wówczas na budowę mogą wchodzić wyłącznie osoby pełnoletnie, a oglądanie odbywa się pod okiem kierownika budowy. Budowę oglądać można wyłącznie za dnia, a na jej teren wejść mogą maksymalnie cztery osoby.
Swoje przyszłe mieszkanie można zobaczyć również podczas dni otwartych. Niektóre firmy deweloperskie organizują takie wycieczki po budowie, podczas których osoby jeszcze niezdecydowane na zakup mogą się jeszcze rozejrzeć, by podjąć ostateczną decyzję. Teren budowy jest wówczas odpowiednio zabezpieczony i przygotowany tak, by mogła na niego wejść większa ilość osób.
Przed wejściem na budowę należy zapoznać się z regulaminem oraz podpisać go. Nie jest możliwe samodzielne poruszanie się takim terenie, a jedynie z wyznaczonym przedstawicielem dewelopera lub kierownikiem budowy. Zna on bowiem bezpieczne, przygotowane na wizytę odwiedzających ścieżki. Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek udzielanych przez oprowadzającego. Na terenie budowy trzeba poruszać się w kasku ochronnym. Warto pamiętać również o płaskich, wygodnych butach. Pamiętajmy, że cały czas jest to teren budowy, na którym poruszać się będziemy po błocie, piasku, czy nierównych powierzchniach.
Zazwyczaj już w treści umowy nabywca ma zapewnioną możliwość zobaczenia nieruchomości jeszcze w trakcie budowy. Wyjścia takie należy jednak ustalać z deweloperem (poza dniami otwartymi, na które zapisywanie się nie jest konieczne), uzgadniając z nim dogodny termin. Najczęściej wizyty organizowane są w weekendy, kiedy intensywność prac jest mniejsza niż w tygodniu.
Jednak śledzenie postępów możliwe jest również na stronie internetowej dewelopera, albo stronie dedykowanej do konkretnej inwestycji. Umieszczone są tam bieżące informacje z przebiegu budowy, a także jej zdjęcia. Deweloperzy chętnie korzystają również z portali społecznościowych, na których poza umieszczonymi przez nich informacjami, znajdują się również wiadomości od osób, które miały już okazję zobaczyć budowę na żywo.
Wejście na budowę ma na celu sprawdzenie postępu prac, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, czy ich dotychczasowy stan jest zgody z tym, co mamy zapisane w umowie. Po stopniu zaawansowania prac można również ocenić, czy deweloper wywiąże się z terminu oddania nieruchomości. Jeśli budowa jest już na końcowym etapie, warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczeń, jakość materiałów, rozmieszczenie instalacji oraz inne kwestie, które reguluje umowa z deweloperem.
Tagi: mieszkania - rynek pierwotny, przepisy
Najnowsze komentarze