Biuro Informacji Kredytowej w pierwszym tygodniu września opublikowało charakterystykę potencjalnego kredytobiorcy, który skorzystał z bankowej oferty otrzymania kredytu na zakup nieruchomości. Tak zwani Frankowicze stanowią 5,95 % (0,899 mln osób) wszystkich kredytobiorców (15,10 mln osób). Niespełna 30 % (167,02 mld) spośród całej kwoty zaciągniętej przez wszystkich kredytobiorców (563,62 mld), to kwota do spłaty wszystkich kredytów, które posiadają kredytobiorcy frankowi. Z danych dostępnych na stronie www.rp.pl, wynika że 30 % kredytów spłacanych obecnie we frankach zostało zaciągniętych w 2008 roku, kiedy kurs franka był najniższy w stosunku do złotówki. 6,8 % (co daje wartość 1,85 mln sztuk) spośród 27,14 mln ogółem zaciągniętych kredytów, to wszystkie kredyty posiadane przez kredytobiorców frankowych.
Z analiz przeprowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że przeciętny mieszkaniec Polski, który posiada kredyt we frankach ma 35-44 lata, zaś jego zadłużenie do spłaty nie przekracza wartości 400 tysięcy złotych. 95 % zadłużonych we frankach posiada wyłącznie jedno zobowiązanie kredytowe, w charakterze kredytu mieszkaniowego. (5 % populacji zadłużyło się równolegle drugim kredytem.) Wnioski płynące z badania wskazują, że większość Frankowiczów wykorzystała kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, w nie inwestycję w celu późniejszego czerpania korzyści z najmu.
Analizy zamieszczone na stronie www.rp.pl wskazują, że największa liczba Frankowiczów mieszka w aglomeracji warszawskiej (18 %). Z kolei 22 % osób, które posiadają zobowiązania kredytowe wyrażone w CHF to mieszkańcy gmin, o wielkości mieszkańców 10-25 tys. oraz dużych miast – powyżej 500 tys. osób.
Tagi: Biuro Informacji Kredytowej, kredyty we frankach
Najnowsze komentarze