Mieszkanie dla Młodych jest kolejnym programem rządowym, mającym przybliżyć młodym ludziom realizację marzeń o własnym kącie. Program stratuje od stycznia 2014 roku, i polega na pomocy państwa w zakresie dofinansowania wkładu własnego na zakup nieruchomości.
Aby zakwalifikować się do skorzystania z pomocy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, należy spełnić kilka warunków, mianowicie:
- nie można posiadać już własnego mieszkania, dofinansowanie przeznaczone jest wyłącznie na zakup pierwszej nieruchomości,
- osoba ubiegająca się o wsparcie nie może mieć więcej niż 35 lat, natomiast w przypadku małżeństwa pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków,
- lokal mieszkalny, który planujemy nabyć, musi pochodzić z rynku pierwotnego, o maksymalnej powierzchni do 75 m2, w przypadku zainteresowania kupnem domu jednorodzinnego jego powierzchnia powinna się mieścić w granicach do 100m2, jeśli natomiast nieruchomość nabywa rodzina wychowująca minimum trójkę dzieci, powierzchnia maksymalna zwiększa się kolejno do 85m2 i 110m2,
- wysokość kredytu zaciągniętego na zakup powinna wynosić co najmniej 50% ceny nieruchomości, a okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat,
- cena nieruchomości musi zamykać się w maksymalnej cenie za metr kwadratowy ustalany dla poszczególnych lokalizacji.
Program MDM ma na celu także wspieranie młodych, wielodzietnych rodzin, dlatego małżeństwa, w których pojawi się trzecie dziecko, bez znaczenia pozostaje kwestia czy jest to dziecko własne czy przysposobione, będą mogły starać się o uzyskanie wsparcia we wcześniejszej spłacie części kapitału kredytu. Pomoc przewidziana jest także dla osób, które w przyszłym roku rozpoczną budowę własnego domu lub mieszkania. W tym wypadku możliwe jest uzyskanie częściowego zwrotu podatku VAT za wykorzystane materiały budowlane.
W ramach programu Mieszkanie dla Młodych, można uzyskać następujące dofinansowanie:
- dopłatę do 50m2 mieszkania, jednak nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania,
- dla osób samotnych oraz bezdzietnych małżeństw przewidziano 10% dopłaty do wkładu własnego,
- dla małżeństw i osób wychowujących co najmniej jedno dziecko program przewiduje 15% dopłaty do wkładu własnego,
- dla rodzin, w których w ciągu pięciu lat od daty zakupu nieruchomości pojawi się trzecie dziecko (własne lub przysposobione), dodatkowe 5% dofinansowania na wcześniejszą spłatę części kapitału.
Założono, iż program potrwa 5 lat do 2018 roku. Możliwość skorzystania z pomocy państwowej obwarowana jest dodatkowymi warunkami, tj. zakupionej nieruchomości nie można sprzedać lub wynająć. Osoby, które skorzystały z programu MDM i zdecydują się na sprzedaż mieszkania w ciągu pięciu lat od zakupu, zobowiązane będą do oddania uzyskanego dofinansowania, w wysokości proporcjonalnej części dopłaty podstawowej do kredytu, chyba że uzyskane środki przeznaczą na zakup kolejnego lokalu.
Wokół programu, jeszcze przed jego wejściem w życie, narosło wiele opinii. Trwa dyskusja, czy program rzeczywiście ma na celu pomoc młodym ludziom w zakupie własnego lokum, na co większości osób wkraczających w dorosłe życie zwyczajnie nie stać. Przede wszystkim chcąc skorzystać z pomocy rządowej, wybierając mieszkanie musimy mieć na uwadze kryterium powierzchni oraz rynku, z jakiego pochodzi. O ile to drugie jest mniejszą niedogodnością, to ograniczenie powierzchni kupowanego mieszkania w przypadku rodzin z trójką czy czwórką dzieci, może być jedynie rozwiązaniem tymczasowym, gdyż z czasem, taki lokal może być zwyczajnie za mały. Ponadto aby w ogóle myśleć o staraniu się o pomoc, należy zdecydować na zakup kredytowany, w zakresie co najmniej połowy wartości nieruchomości. Przeciwnicy programu podnoszą więc argument, iż program MDM ma na celu głównie wsparcie banków i deweloperów. Jednak stanowisko Narodowego Banku Polskiego jest dość przychylne. NBP oceniło bowiem nowy program dofinansowania jako dobrze rokujący i korzystniejszy od swojego poprzednika – Rodzina Na Swoim.
Obecnie w większych polskich miastach niewiele jest nieruchomości spełniających kryteria programu. Jednak szacuje się, iż wraz z jego rozpoczęciem budowanie mieszkań odpowiadających założeniom MDM będzie się deweloperom po prostu opłacało, w związku z tym oferta nieruchomości powinna się stale powiększać. Ale dopiero czas zweryfikuje w jakim stopniu rządowy program pomógł młodym Polakom.
Tagi: dopłaty, kredyt hipoteczny, Mieszkanie dla Młodych
Najnowsze komentarze