Protokół przekazania, zwany także protokołem zdawczo-odbiorczym, jest protokołem zawierającym szczegółowy opis, spis, czy listę rzeczy (czy nieruchomości) zdawanych lub odbieranych.
W treści protokołu musi się zawrzeć określony:
- rodzaj protokołu,
- miejsce, w którym wykonywana jest czynność,
- data wraz z godziną,
- strony najmu (czyli wynajmujący i najemca, ich dane adresowe wraz z nr PESEL i nr dowodu osobistego),
- załącznik w postaci umowy najmu,
- oznaczenie wynajmowanego mieszkania oraz dodatkowych pomieszczeń (o ile są),
- stan techniczny każdego pomieszczenia wraz z rzetelnym opisem,
- co jest na stanie mieszkania,
- instalacje,
- w jakim stanie są np. meble w mieszkaniu oraz inne urządzenia (również opis rzetelny i szczegółowy),
- do protokołu można dołączyć zdjęcia mieszkania i wyposażenia na płycie CD/DVD,
- aktualny stan liczników,
- powinna być tam również zawarta informacja o wszelkich przekazanych kluczach (mieszkanie, piwnica, skrzynka pocztowa itp.) o także o ich ilości,
- informacja na temat ostatnich płatności za mieszkanie,
- wpłacona kaucja na rzecz wynajmującego,
- wszelkie uwagi czy zastrzeżenia.
Protokół przekazania nieruchomości sporządzany jest w dwóch egzemplarzach przez wynajmującego, i daje najemcy wgląd w stan mieszkania, które zamierza wynająć. Jest to także zabezpieczenie dla wynajmującego, który na podstawie protokołu wie, w jakim stanie mieszkanie wynajął. Protokół określa także warunki używania mieszkania, jakie posiada braki, jakie są możliwości ich usunięcia (jednym z takich warunków może być warunek odmalowania mieszkania po zakończeniu umowy najmu).
W przypadku zdania wynajmowanego mieszkania najemca powinien przedstawić rachunki z ostatnich miesięcy, a także oświadczenie, że nieruchomość nie posiada żadnych zaległości finansowych.
Spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego pozwala na zakończenie najmu uniknąć wielu nieprzyjemności oraz niejasności np. co do stanu wyposażenia mieszkania, gdyż zgodnie z kodeksem cywilnym, najemca, po zakończeniu umowy najmu, ma obowiązek zwrócić właścicielowi wynajmowane mieszkanie w stanie niepogorszonym. Warunek ten nie tyczy się rzeczy, które zużywają się pomimo prawidłowego ich używania.
Najnowsze komentarze