Punkt widzenia rządu na temat programu Mieszkanie plus

Dodane dnia 7 wrz 2018 w kategorii Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

W Polsce obecnie istnieje ponad 300 lokalizacji przeznaczonych dla inwestycji Mieszkanie plus, co da możliwość wybudowania ponad 100 tys. mieszkań – mówi wiceszef resortu ds. inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Obecnie kwota przeznaczona na wyżej wymienioną inwestycję sięga prawie 25 mld złotych.

Na gruntach, które zostały przygotowane pod program Mieszkanie plus według obliczeń będzie można wybudować ponad 100 tysięcy mieszkań do wynajęcia, jak również z możliwością dojścia do własności – twierdzi Soboń.

Według Sobonia zaproponowanych rozwiązań nie wykorzystywano jeszcze nigdy w Polsce. Osiedla te mają spełniać szereg funkcji. Nie zostanie zbudowane tylko kilka bloków, ale dzięki współpracy z samorządami zapewniona będzie również cała infrastruktura, szkoły, przedszkola i tereny rekreacyjne.

Jak mówi Soboń, tereny te pochodzą od spółek Skarbu Państwa, inwestorów, jak również od samorządów. Istnieją również działki, które mają już plan zagospodarowania przestrzennego, a na innych będziemy występować o „warunki zabudowy”.

Bardzo ważnym partnerem w programie Mieszkanie plus są samorządy. To one są w stanie określić potrzeby mieszkaniowe danego regionu, podpisują umowy inwestycyjne, jak również ustalają kryteria co do naboru mieszkań. Podpisują także umowy odnośnie finansowania dopłat z BGK.

Każda inwestycja dopasowywana jest „na miarę” – nie sprzedaje się gotowych produktów, ale buduje mieszkania, które dopasowane są do indywidualnych potrzeb gminy, a przede wszystkim ich mieszkańców.

Jak wspomina Soboń, dokonano również zmian legislacyjnych. Specustawa mieszkaniowa, jak również ustawa o dopłatach do czynszów czeka tylko na podpis prezydenta. Zostaną zaproponowane również zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości, które będą miały na celu usprawnienia procesu realizowania inwestycji, a szczególnie na gruntach, które należą do Krajowego Ośrodka Wparcia Rolnictwa.

Soboń podkreśla także, że program Mieszkanie plus obecnie przechodzi w istotną fazę realizacji. Przygotowywane są dokumentacje dla kolejnych osiedli, tak żeby Polska począwszy od roku 2019 stała się ogromnym placem budowy.

Program Mieszkanie Plus realizowany jest w dwóch obszarach. Obszar komercyjny realizowany jest przez BGK, natomiast obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu wsparcia budownictwa komunalnego i socjalnego, a także programu Społecznego Budownictwa Czynszowego.

Nieruchomości powstają między innymi w Gdyni, Kępicach, Kępnie, Wałbrzychu i w Katowicach. W budowie jest ogólnie około 2 tysięcy mieszkań, a kolejne 25 tysięcy znajduje się w przygotowaniu. Klucze do pierwszych mieszkań, które zostały wybudowane w ramach programu Mieszkanie plus wręczano już w Jarocinie, jak również w Białej Podlaskiej.

W Białej Podlaskiej czynsz za wynajem 40 metrowego mieszkania będzie wynosił około 650 złotych, a 51 metrowego około 800 złotych. Zużycie mediów w każdej rodzinie będzie rozliczane indywidualnie. Będzie możliwe również otrzymanie dopłaty do czynszów, dzięki ustawie, która obecnie oczekuje na podpis prezydenta. Koszt wybudowania metra kwadratowego wyniósł odpowiednio 1860 złotych netto.

Tagi:

Dodaj komentarz