Na polskim rynku nieruchomości istnieją cztery rodzaje tychże. Każdy charakteryzuje się innym przeznaczeniem, a także innym sposobem wyceny.
Pierwszym rodzajem są nieruchomości gruntowe. W ich skład wchodzą zarówno same grunty (powierzchnie ziemskie) będące przedmiotem własności jak i znajdujące się na nich budynki, maszyny oraz rośliny. Wobec tego wszystkie wymienione elementy nie mogą być przedmiotem oddzielnych aktów własności. Mówiąc krótko wszystko co znajduje się na danej działce wchodzi w jej skład. Oczywiście od tej reguły istnieją wyjątki określone w odrębnych przepisach.
Kolejnym rodzajem są nieruchomości budynkowe, są to budynki, które na stałe są związane z gruntem, lecz mają oddzielne akty własności. Na mocy umowy, jednostronnej czynności prawnej właściciela lub orzeczenia sądu, który zniósł współwłasność z nieruchomości budynkowej może zostać wyodrębniona nieruchomość lokalowa. Nieruchomość taka to samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu wraz z przynależnymi mu pomieszczeniami pomocniczymi takimi jak garaż, strych czy piwnica.
Zwyczajowo przyjmuje się także podział na nieruchomości mieszkaniowe (które służą gospodarstwom domowym) oraz komercyjne, czyli takie, które służą do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak nie jest to podział usankcjonowany prawnie. Istnieją także nieruchomości rolne, które (jak sama nazwa wskazuje) są, lub mogą być wykorzystywane do działalności wytwórczej w rolnictwie.
Najnowsze komentarze