Rośnie pokolenie, które nie będzie musiało kupować mieszkań?

Dodane dnia 10 mar 2024 w kategorii Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

summer, technology, education and teenage concept – group of happy students or teenagers with smarphones taking selfie and texting messages at campus

W Polsce istnieje duża presja na posiadanie mieszkania. Młodzi ludzie są w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny na nawet 35 lat, aby tylko mieć własną nieruchomość. Liczba aktywnych umów kredytowych tego typu w Polsce wynosi około 2,3 mln. Zanosi się jednak, że obecne pokolenie Z nie będzie musiało kupować nieruchomości w takiej skali jak poprzednie. Z czego to wynika?

Polacy nie będą kupować mieszkań?

Badania sugerują, że w Polsce brakuje miliona, dwóch, a nawet trzech milionów mieszkań. Skoro mamy takie braki, to z jakiego powodu pokolenie Z, osoby urodzone po 2000 roku, miałby nie potrzebować zakupu nieruchomości i zaciągania kredytów hipotecznych? Zagadnienie to przeanalizował GEOFFREY DITTA, profesor ekonomii i biznesu narodowego.

Wszystko wynika z dziedziczenia. Roczniki urodzone w latach 1946-1964 należą do wyżu demograficznego. Społeczeństwo się starzeje, rodziny są coraz mniejsze, a tempo wzrostu populacji maleje, co przekłada się na wzrost wskaźnika dziedziczenia z roku na rok. Opisując to najprościej – wysoki wskaźnik powoduje, że osoby z tego pokolenia będą mieć więcej nieruchomości do odziedziczenia.

Spadnie popyt na kredyty hipoteczne?

Czynnikami, które mogą przyczynić się do obniżenia popularności takiego finansowania są duże wymagania banków co do oszczędności, stabilnego zatrudnienia i odpowiednio wysokich zarobków. Temu wszystkiemu towarzyszy wzrost kosztów utrzymania i zakupu nieruchomości w Europie. To może zniechęcić pokolenie Z do zaciągania długoterminowych zobowiązań. Na Starym Kontynencie już widać malejące zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

Hiszpan nie musi zaciągać kredytu hipotecznego?

Demografia powoduje, że duża część młodych Hiszpanów nie musi się martwić koniecznością zaciągania kredytów. Średnia długość życia i odsetek własności domów sprawiają, że pokolenie Z będzie uzyskiwać wysokie spadki. Obecnie Hiszpan przeciętnie nabywa pierwszą nieruchomość, mając ok. 41 lat. Tymczasem po przekroczeniu 50. otrzymuje pierwszy spadek. Skoro to zaledwie ok. 10 lat różnicy, może nie widzieć żadnego interesu w zaciąganiu zobowiązania na kilkadziesiąt lat.

Europejczycy w różnym wieku opuszczają dom rodzinny

Nie można jednak zapominać, że mieszkańcy w różnym wieku wyprowadzają się od opiekunów. Najwcześniej dochodzi do tego w Skandynawii, np. w Finlandii – w wieku 21,4 lat. W Niemczech i we Francji ma to miejsce przed ukończeniem 24. roku życia. Tylko w tych krajach nie koreluje to z dużą liczbą podpisanych umów o kredyt hipoteczny. Wręcz przeciwnie – w zdecydowanej większości państw rozwiniętych odnotowywane są spadki zainteresowania nimi. Dane Europejskiego Banku Centralnego pokazały, że, np. na Słowacji spadek ten wynosił aż 61%. Trend wygląda podobnie w wielu krajach Europy i trudno oczekiwać, aby mogło się to zmienić w najbliższych latach, chociaż rynek nigdy nie jest w 100% przewidywalny.

Tagi:

Dodaj komentarz