Rynek pierwotny – sytuacja obecna i perspektywy na najbliższe dwa lata

Dodane dnia 20 lut 2025 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

W 2024 roku znacznie wzrosła liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów. Chociaż na rynku pojawiło się więcej lokali, większość z nich zostanie ukończona dopiero w latach 2026-2027. Osoby poszukujące gotowego mieszkania mogą mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniej oferty, ponieważ udział lokali oddanych do użytkowania jest obecnie znacznie niższy niż jeszcze kilka lat temu.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w największych miastach dominują mieszkania, które wciąż są w trakcie budowy. Analiza danych BIG DATA RynekPierwotny.pl pozwala sprawdzić, które miasta mają największy udział lokali dostępnych dopiero za kilka lat i gdzie najłatwiej znaleźć gotowe mieszkania.

Mieszkania z terminem ukończenia w 2026 roku dominują na rynku

Zdecydowaną większość oferty deweloperskiej stanowią mieszkania, których budowa zakończy się w 2026 roku. W największych polskich miastach ich udział w całkowitej podaży wynosi od 37 do 49 procent.

Najwięcej mieszkań planowo ukończonych w 2026 roku znajduje się w Warszawie i Wrocławiu, gdzie stanowią one niemal połowę oferty deweloperów. Z kolei wrocławski rynek ma największy odsetek lokali z terminem ukończenia w latach 2026-2027  ponad 59 procent dostępnych mieszkań jest wciąż w trakcie budowy. Najmniej lokali z długim terminem realizacji można znaleźć w Bydgoszczy, gdzie wynoszą one 40 procent całkowitej oferty.

Gdzie szukać mieszkania „od ręki”?

Dla wielu kupujących kluczowe jest znalezienie lokalu dostępnego „od ręki”, bez konieczności czekania na zakończenie budowy. W styczniu 2025 roku udział mieszkań już oddanych do użytkowania różnił się znacząco w zależności od lokalizacji.

Najwięcej gotowych mieszkań znajdowało się w Bydgoszczy, gdzie stanowiły one 40 procent całej oferty. W Szczecinie ich udział wynosił 28 procent, a w Lublinie 22 procent. Z kolei najmniejszy wybór gotowych mieszkań był w Warszawie, gdzie wynosiły one jedynie 10 procent dostępnych lokali, oraz w Poznaniu i Wrocławiu, gdzie udział ten wyniósł 13 procent.

Średni udział ukończonych mieszkań w dziesięciu największych miastach w Polsce nie przekraczał 20 procent, co oznacza, że znalezienie gotowego lokalu może wymagać większego wysiłku niż jeszcze kilka lat temu.

Dla porównania, w 2014 roku odsetek gotowych mieszkań w ofercie deweloperów był znacznie wyższy i wynosił 36 – 55 proc. w zależności od miasta. Te statystyki pokazują, że deweloperzy coraz częściej sprzedają tak zwane „dziury w ziemi”.

Dlaczego deweloperzy oferują coraz mniej gotowych mieszkań?

Po pierwsze, deweloperzy liczą na dalszy wzrost cen nieruchomości, co sprawia, że chętniej sprzedają mieszkania na wczesnym etapie budowy. Po drugie, wysokie ceny działek i materiałów budowlanych sprawiają, że firmy planują swoje inwestycje w dłuższej perspektywie, rozkładając sprzedaż na kilka lat.

Dodatkowo, malejąca liczba gotowych mieszkań może wynikać z polityki deweloperów, którzy ograniczają liczbę mieszkań dostępnych natychmiast, aby nie obniżać cen w obliczu rosnącej inflacji i kosztów kredytów hipotecznych.

Dodaj komentarz