Rynek wynajmu mieszkań dla studentów

Dodane dnia 4 wrz 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Jeszcze kilka lat temu studenci szukający mieszkania nie mieli zbyt wygórowanych wymagań, liczyła się przede wszystkim niska cena. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat sytuacja uległa diametralnej zmianie. Zmienił się też rynek studenckich mieszkań. Na najlepsze lokalizacje polowanie rozpoczyna się tuż po zakończeniu roku akademickiego. Dlatego nie warto czekać do października.

Coraz większe wymagania

Studenci coraz rzadziej decydują się na mieszkanie w akademiku. Wspólna kuchnia, a w niektórych akademikach wspólne łazienki odstraszają żaków. Różnie bywa też ze stanem pokoi. No i nie każdy z nas jest w stanie mieszkać ze współlokatorem. Coraz mniejszym powodzeniem cieszą się też stancje do wynajęcia. Studenci nie chcą mieszkać z właścicielami w tym samym mieszkaniu. Zwłaszcza, że ta opcja wcale nie jest taka tania. Po drugie na stancji nigdy nie możemy się czuć do końca swobodnie.

Lokum skrojone na miarę

Jakie powinno być idealne mieszkanie studenckie? Studenci najchętniej wybierają mieszkania w pobliżu uczelni. Dużym powodzeniem cieszą się też lokalizacje w pobliżu centrum miasta. Dzięki temu mogą w pełni korzystać w pełni z uroków studenckiego życia.

Jeśli chodzi o metraż, to możemy zaobserwować dwa dominujące trendy. Studenci chętnie decydują się na wynajem małego mieszkania, na przykład kawalerki. Sporym powodzeniem cieszą się też mieszkania dwupokojowe. Na takie rozwiązania bardzo często decydują się pary, które chcą zamieszkać razem na studiach.

Inne popularne rozwiązanie to wynajem dużego mieszkania w kilka osób. W takim przypadku każdy wynajmujący ma do dyspozycji własną sypialnię, natomiast kuchnia, łazienka czy korytarz są wspólne. Ogromną zaletą takiego rozwiązania są stosunkowo niskie koszty najmu. Przy odrobinie szczęścia koszty wynajmu pokoju w mieszkaniu studenckim będą porównywalne do kosztów wynajmu pokoju w akademiku.

Potencjalnym najemcom zależny na coraz lepszym standardzie. Oczywiście osoby szukające mieszkania studenckiego nie oczekują marmurów, ale wystój rodem z PRL-u już dawno odszedł do lamusa. Jeśli chcemy skusić na nasze mieszkanie, to postawmy na schludny wygląd całego mieszkania. Jeśli oferujemy umeblowane mieszkanie niech to będą takie meble, których sami chcielibyśmy używać.

Oczywiście odpowiednie umeblowanie mieszkania studenckiego kosztuje, ale potraktujmy to jako inwestycję. Odnowione mieszkanie będziemy mogli wynająć za wyższą kwotę.

Bezpieczny najem

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami? To bardzo proste, nigdy nie gódźmy się wynajem mieszkania bez stosownej umowy. Dzięki niej zabezpieczymy nasze interesy jako właściciel. Po drugie warto żądać od lokatorów kaucji. Po pierwsze z tych pieniędzy będziemy mogli pokryć ewentualne straty. Po drugie wysokość kaucji może odstraszyć choć część potencjalnych oszustów.

Podsumowując rynek mieszkań studenckich w ostatnich latach bardzo się zmienił. Potencjalni najemcy stali się o wiele bardziej wymagający, a to dlatego że dysponują o wiele wyższym budżetem, który mogą przeznaczyć na mieszkanie.

Tagi:

Dodaj komentarz